“Xorazm Shakar” MChJ bilan hamkorlik memorandumi imzolandi
Bugun, 4-iyun kuni “Xorazm Shakar” MChJ vakillari Urganch davlat universiteti bilan hamkorlik oʻrnatish maqsadida oliygohga tashrif buyurishdi.  Dastlab universitet rektori B.Abdullayev bilan korxonaning Biznesni rivojlantirish bo’limi boshlig’i I.Muradullayev va Strategik rejalashtirish bo'limi boshlig’i A.Sobirovlar uchrashib, har ikki tomon uchun manfaatli bo’lgan memorandum imzolash borasida muzokaralar olib borishdi.
Ikki tashkilot oʻrtasida erishilgan kelishuv mohiyati Urganch davlat universitetining Kimyoviy texnologiyalar, Texnika, Fizika-matematika va Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakultetlari boʻyicha bitiruvchi talabalarni amaliyotga jalb qilish va iqtidorli, masʼuliyatli bitiruvchilarni ishga qabul qilish, shuningdek, hamkorlikda chiqindilarni qayta ishlash boʻyicha ilmiy tadqiqot ishlarini olib borishni koʻzda tutadi.
Shundan so’ng, mehmonlar bilan Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor Z.Ibragimov, Marketing va talabalar amaliyoti bo‘limi boshlig‘i Q.Yo’ldashev hamda tegishli fakultetlar dekanlari va vakillarining uchrashuvi bo’lib o’tdi. Unda korxona vakillari tomonidan zavod faoliyati va kadrlar tayyorlash hamda ilmiy tadqiqotlar olib borishda universitet bilan birgalikda ishlash borasida maʼlumotlar berilib, har ikki tomon uchun ham manfaatli taklif va tashabbuslar ilgari surildi.
Maʼlumot oʻrnida, “Xorazm Shakar” MChJ Xorazm viloyati Tuproqqalʼa tumanida joylashgan boʻlib, 1998-yildan beri shakar ishlab chiqarish faoliyati bilan shugʻullanadi. Korxonaning yillik ishlab chiqarish quvvati 440 ming tonnani tashkil etadi.

A memorandum of cooperation was signed with "Khorazm Sugar" LLC
Today, on June 4, representatives of "Khorazm Sugar" LLC visited the university in order to establish cooperation with Urgench State University.  First, the head of the Business Development Department I. Muradullayev and the head of the Strategic Planning Department A. Sobirov met with the rector of the university B. Abdullayev and held negotiations on signing a memorandum of interest for both parties.
The essence of the agreement reached between the two organizations is envisages to involve graduates of the faculties of Chemical Technologies, Engineering, Physics, Mathematics and Socio-Economic Sciences of Urgench State University into practice and to hire talented and responsible graduates, as well as to carry out scientific research on waste processing in cooperation.
After that, a meeting was held with the guests and Z.Ibragimov, Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovations, K.Yoldashev, Head of Marketing and Student Practice Department, as well as deans and representatives of relevant faculties. The representatives of the enterprise provided information on the operation of the plant and personnel training, as well as cooperation with the university in conducting scientific research, and proposals and initiatives beneficial to both parties were put forward.
For information, "Khorazm Sugar" LLC is located in Tuproqkala district of Khorazm region and has been engaged in sugar production since 1998. The annual production capacity of the enterprise is 440 thousand tons.