Urganch davlat universitetida 2024-yilning 24-iyunidan  5-iyuliga moʻljallab tashkil etilgan CIMPA xalqaro yozgi maktabi ishtirokchilari bugun rejaga muvofiq qadimiy va navqiron Xiva shahri bo'ylab sayohat qilishdi.
AQSh, Yevropa Ittifoqi va Rossiyadan tashrif buyurgan 10 nafar yetuk matematik olimlar, shuningdek,  Amerika, Hindiston, Filippin, Turkiya, Xitoy, Rossiya, Qozogʻistondan kelgan 30 nafardan ortiq tinglovchilar universitetimiz mas′ullari va gid hamrohligida Xiva shahrining "Ichan qal'a" me′moriy majmuasidagi ziyoratgohlar, muqaddas qadamjolar, tarixiy obidalar, yodgorlik va muzeylar, yangi barpo etilgan obyektlar boʻylab  sayohat qildilar va boy tariximiz haqida qiziqarli ma′lumotlarga ega bo′ldilar.
Sayohat davomida koʻhna Xorazmning oʻziga xos asori atiqalari, milliy madaniyatimiz va urf-odatlarimizni aks ettiruvchi buyumlar barcha mehmonlarning eʼtiborini jalb qildi.
Bu kabi xalqaro konferensiyalar nafaqat ilm-fan, balki turizmni yanada rivojlantirishga ham o′zining munosib hissasini qo′shadi.

Участники Международной летней школы CIMPA путешествовали по замку «Ичан-Кала» в Хиве
Участники международной летней школы CIMPA, организованной в Ургенчском государственном университете с 24 июня по 5 июля 2024 года, согласно плану совершили путешествие по древнему и современному городу Хива.
10 выдающихся математиков, приехавших из США, Европейского Союза и России, а также более 30 слушателей из Америки, Индии, Филиппин, Турции, Китая, России, Казахстана в сопровождении сотрудников нашего университета и гида посетили «Ичан-Калу» в Хиве. Они посетили святыни, святые места, исторические памятники, музеи, новопостроенные объекты и получили интересную информацию о нашей богатой истории.
Во время поездки внимание всех гостей привлекли уникальные предметы старины старого Хорезма, предметы, отражающие нашу национальную культуру и традиции.