Urganch davlat universitetida 2024-yilning 24-iyunidan  5-iyuliga moʻljallab tashkil etilgan CIMPA xalqaro yozgi maktabi ishtirokchilari bugun rejaga muvofiq qadimiy va navqiron Xiva shahri bo'ylab sayohat qilishdi.
AQSh, Yevropa Ittifoqi va Rossiyadan tashrif buyurgan 10 nafar yetuk matematik olimlar, shuningdek,  Amerika, Hindiston, Filippin, Turkiya, Xitoy, Rossiya, Qozogʻistondan kelgan 30 nafardan ortiq tinglovchilar universitetimiz mas′ullari va gid hamrohligida Xiva shahrining "Ichan qal'a" me′moriy majmuasidagi ziyoratgohlar, muqaddas qadamjolar, tarixiy obidalar, yodgorlik va muzeylar, yangi barpo etilgan obyektlar boʻylab  sayohat qildilar va boy tariximiz haqida qiziqarli ma′lumotlarga ega bo′ldilar.
Sayohat davomida koʻhna Xorazmning oʻziga xos asori atiqalari, milliy madaniyatimiz va urf-odatlarimizni aks ettiruvchi buyumlar barcha mehmonlarning eʼtiborini jalb qildi.
Bu kabi xalqaro konferensiyalar nafaqat ilm-fan, balki turizmni yanada rivojlantirishga ham o′zining munosib hissasini qo′shadi.

The participants of the CIMPA international summer school organized at Urgench State University from June 24 to July 5, 2024, traveled around the ancient and modern city of Khiva according to the plan.
10 accomplished mathematicians visiting from the USA, European Union and Russia, as well as more than 30 listeners from America, India, Philippines, Turkey, China, Russia, Kazakhstan, accompanied by the officials of our university and a guide, visited "Ichan Kala" of Khiva. They traveled to shrines, holy places, historical monuments and museums, newly built objects in the Mori complex and got interesting information about our rich history.
During the trip, the unique antiques of old Khorezm, items reflecting our national culture and traditions attracted the attention of all guests.
Such international conferences contribute to the further development of not only science, but also tourism.