Urganch davlat universitetida umumxalq xayriya hashari boʻlib oʻtmoqda
Hashar – xalqimizning qadimiy va asl qadriyatlaridan biridir. Uning zamirida obodlik, hamjihatlik, mehr-oqibat, xayr-saxovat, bunyodkorlik mujassam.
24–25-avgust kunlari Respublikamiz bo’ylab “Mahalla obod — yurt obod” shiori ostida umumxalq xayriya hashari o‘tkazilmoqda. Shu qatorda bugun Urganch davlat universitetida ham obodonlashtirish hamda tozalash ishlariga bel bog’landi.
Jarayon davomida hududlar begona o‘tlardan tozalanmoqda, daraxtlarning ortiqcha shox-shabbalari kesilib, oqlanmoqda. O‘quv binolari va talabalar turar joylarining atroflarida  tozalik va ta’mirlash ishlari olib borilmoqda.
“Mahalla obod — yurt obod” shiori ostida yurtimiz bo’ylab o‘tkazilayotgan ushbu xayriya hashari vatanimizni  yanada obod etish,  shu bilan birga, mustaqilligimizning 33 yillik bayramini munosib kutib olishga xizmat qiladi.

В Ургенчском государственном университете проходит общенародный благотворительный субботник.
Субботник-одна из древнейших и исконных ценностей нашего народа. В его основе-процветание, гармония, доброта, щедрость, творчество.
24-25 августа по всей Республике под девизом “Процветающий район - процветающая страна” проводится общенародный благотворительный субботник. В частности, сегодня в Ургенчском государственном университете были проведены работы по благоустройству и уборке территории.
В процессе работы происходит прополка территорий, обрезка лишних ветвей и побелка деревьев. Вокруг учебных корпусов и студенческих общежитий проводятся работы по уборке и ремонту.
Эта благотворительная акция, проводимая по всей стране под девизом “Процветающий район - процветающая страна ", будет способствовать дальнейшему благоустройству нашей Родины и, в то же время, достойному празднованию 33-летия нашей независимости.