Urganch davlat universitetida tantanali tadbirdan soʻng, yangi o‘quv yilining ilk mashg‘uloti “Mustaqillik dars”lari bilan boshlandi. Yuqori saviyada tashkil etilgan dars mashg’ulotlarida talabalarga mustaqillikka erishish hamda uni mustahkamlash yo‘lidagi mashaqqatlar, mamlakatimizning  taraqqiyot yo‘li, xalqaro hamjamiyatdagi obro‘- e’tibori haqida ko’plab ma’lumotlar berilmoqda.
Dars jarayonlarida talabalarga mustaqillik bergan imkoniyatlar, yurtimizdagi tinchlik-osoyishtalik va jadal rivojlanishlar haqida gapirib berilmoqda.  Soʻnggi yillarda yoshlarning bilim olishlari uchun yaratilgan keng imkoniyatlar haqida atroflicha toʻxtanilmoqda.
Ahamiyatlisi, mustaqillik darslarda yuqori natijalarga erishgan turli soha vakillari hamda universitetimizning faxriy professor-oʻqituvchilari maʼruza qilmoqda.

An independence lesson
After a solemn event at Urgench State University, the first session of the new academic year began with "Independence Lessons". Students are given a lot of information about the challenges of achieving independence and strengthening it, the path of development of our country, and its reputation in the international community.
In the course of the lesson, students are told about the opportunities that have given them independence, peace and tranquility and rapid development in our country.  In recent years, the vast opportunities created for the education of young people have been discussed in detail.
It is important that representatives of various fields who have achieved high results and honorary professors of our university give lectures in independence classes.