Urganch davlat universitetida tantanali tadbirdan soʻng, yangi o‘quv yilining ilk mashg‘uloti “Mustaqillik dars”lari bilan boshlandi. Yuqori saviyada tashkil etilgan dars mashg’ulotlarida talabalarga mustaqillikka erishish hamda uni mustahkamlash yo‘lidagi mashaqqatlar, mamlakatimizning  taraqqiyot yo‘li, xalqaro hamjamiyatdagi obro‘- e’tibori haqida ko’plab ma’lumotlar berilmoqda.
Dars jarayonlarida talabalarga mustaqillik bergan imkoniyatlar, yurtimizdagi tinchlik-osoyishtalik va jadal rivojlanishlar haqida gapirib berilmoqda.  Soʻnggi yillarda yoshlarning bilim olishlari uchun yaratilgan keng imkoniyatlar haqida atroflicha toʻxtanilmoqda.
Ahamiyatlisi, mustaqillik darslarda yuqori natijalarga erishgan turli soha vakillari hamda universitetimizning faxriy professor-oʻqituvchilari maʼruza qilmoqda.

После торжественного мероприятия в Ургенчском государственном университете первый урок нового учебного года начался с “Урока независимости”. На уроках, организованных на высоком уровне, студентам дается много информации о трудностях в достижении и укреплении независимости, пути развития нашей страны, ее авторитете в международном сообществе.
В процессе уроков студентам рассказывается о возможностях, которые дали им независимость, о мире и процветании в нашей стране.  В последние годы подробно рассказывается о широких возможностях, созданных для получения знаний молодыми людьми.
Важно, что на занятиях выступают представители различных отраслей, добившиеся высоких результатов, а также почетные преподаватели нашего университета.