Tarixiy xotira, ma'naviy va ruhiy tarbiya - Yangi O'zbekiston poydevori
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-iyuldagi PQ-270-son qaroriga koʻra, oktabr oyining 1-haftasi mamlakatimizda “Siyosiy qatagʻonlarni yod etish haftaligi” deb e'lon qilindi. Shu munosabar bilan bugun Urganch davlat universitetida Respublika Ma'naviyat va ma'rifat markazi Xorazm viloyati bo'limi hamda universitet tuzilmasidagi “Qatag'on qurbonlari xotirasi” muzeyi bilan hamkorlikda "Tarixiy xotira, ma'naviy va ruhiy tarbiya - Yangi O'zbekiston poydevori" mavzusida xotira kechasi tadbiri o'tkazildi. Unda viloyatimizning bir guruh nuroniylari, universitet professor-oʻqituvchilari hamda talaba-yoshlar ishtirok etishdi. Tadbirni Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev ochib berib, Turkiston va uning ajralmas bo'lagi jadidchilik haqida fikr yuritib, qatagʻon qurbonlarini yod etish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida toʻxtaldi.
Tadbirda Ma'naviyat va ma'rifat markazi Xorazm viloyati bo'limi rahbari B.Abdrimov, muzey direktori Y.Rahmonova, qatagʻon qurboni Oxun bobo avlodi Atajon eshon Abdurahim xoji hamda Viloyat IIB boshqarmasi maslahatchisi, polkovnik, qatag'on qurbonlari taqdiqotchisi R.Rahimovlar so'zga chiqib, Vatan ozodligi uchun kurashgan xalqimiz fidoyilari hayoti xususida so‘z yuritdilar. Ziyolilarning qatag‘on qilinishi sabablari va oqibatlari, bugungi dorilomon kunlarga erishishda ularning hissasi hamda qatag‘onga uchragan yurtdoshlarimiz nomini oqlash, xotirasini abadiylashtirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli xayrli ishlar e’tirof qilindi. Jadidchilik harakatining kelib chiqishi va uning namoyondalari haqida o'z fikrlarini aytishdi.

Историческая память и духовное воспитание - фундамент нового Узбекистана
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 19 июля 2024 года № ПП-270, 1-я неделя октября в нашей стране объявлена “Неделей памяти о политических репрессиях”. В связи с этим сегодня в Ургенчском государственном университете совместно с Харезмским областным отделением Республиканского центра духовности и просвещения и музеем “Память жертв репрессий” в структуре университета состоялось мероприятие "Ночь памяти" на тему "Историческая память и духовное воспитание - фундамент нового Узбекистана". В нем приняли участие группа корифеев нашей области, профессорско - преподавательский состав университета, а также студенческая молодежь. Мероприятие открыл ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев и рассказал о проводимой работе по увековечиванию памяти жертв репрессий, размышляя о Туркестане и его неотъемлемой части - воинственности.
В мероприятии приняли участие руководитель Харезмского областного отделения центра духовности и просвещения Б.Абдримов, директор музея Ю.Рахмонова, потомок жертвы репрессий Ахуна баба Атажон Эшон Абдурахим Хаджи и советник областного управления ОВД полковник Р.Рахимовы выступили с речью о жизни преданных нашего народа, боровшихся за свободу Родины. Были признаны причины и последствия репрессий интеллигенции, их вклад в достижение сегодняшних праведных дней, а также осуществляемые широкомасштабные добрые дела по оправданию и увековечению памяти репрессированных соотечественников. Высказал свое мнение о происхождении воинственного движения и его проявлениях.