UrDUda “Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasida ijodiy uchrashuv bo’lib o’tdi
Bugun Urganch davlat universitetida “Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasida mehmon bo’lib turgan O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan jurnalist, yozuvchi Olim Toshboyev, O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzosi, adabiyotshunos olim, professor Qozoqboy Yo'ldoshev hamda O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzosi, shoir Ochil Tohirovlarning oliygoh talaba-yoshlari bilan uchrashuvi bo’lib o’tdi.
Loyiha doirasida o‘tkazilgan tadbirda ziyolilar tomonidan kelajak avlod tarbiyasiga mas’uliyat bilan yondashish lozimligi taʼkidlanib, ma’naviyat hayot-mamot masalasiga aylanib ulgurgani, shu jihatdan olib qaraganda, yurtimizning barcha ta’lim muassasalarida “Ma’rifat ulashib” loyihasi o‘tkazilayotgani ayni muddao ekanligi qayd etildi. Inson ma'naviyatini yuksalishida badiiy adabiyotning o'rni haqida gapirib, yoshlarda badiiy adabiyotga qiziqish uygʻotish,  kitobxonlik darajasini oshirishga qaratilgan tavsiyalar berildi. Talabalar bilan ijodiy fikr almashildilar. Oʻz ijod namunalaridan misollar keltirishdi.
Samimiy va ochiq muloqot tarzida o'tgan uchrashuvda talabalar adabiyot, sheʼriyat, ijod haqida o'zlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi.

В УрГУ состоялась творческая встреча в рамках проекта “Просвещение”
Сегодня в Ургенчском государственном университете состоялась встреча заслуженного журналиста Узбекистана, писателя Алима Ташбаева, члена Союза писателей Узбекистана, ученого-литературоведа, профессора Казакбая Юлдашева и члена Союза писателей Узбекистана, поэта Очила Тахирова с гостями проекта “Просвещение”.
На мероприятии, проведенном в рамках проекта, было отмечено, что интеллигенция должна ответственно подходить к воспитанию будущих поколений, что духовность стала вопросом жизни и смерти, в связи с этим во всех образовательных учреждениях страны проводится проект “Просвещение”. Говоря о роли художественной литературы в подъеме духовности человека, были даны рекомендации, направленные на пробуждение интереса к художественной литературе у молодежи, повышение уровня читательского мастерства. Со студентами обменивались творческими идеями. Приводили примеры из собственного творчества.
На встрече, прошедшей в форме искреннего и открытого общения, учащиеся получили ответы на интересующие их вопросы о литературе, поэзии, творчестве.