Urganch davlat universitetiga Abu Rayhon Beruniy nomi berilgani munosabati bilan navbatdan tashqari Kengash yig‘ilishi boʻlib oʻtdi
Bugun, 18-yanvar kuni Urganch davlat universitetiga Abu Rayhon Beruniy nomi berilgani munosabati bilan navbatdan tashqari Kengash yig‘ilishi oʻtkazildi. Ushbu Kengash yig'ilishi katta ahamiyatga ega voqea hisoblanadi. Boisi, universitetga Abu Rayhon Beruniy nomining berilishi nafaqat sharaf, balki yuksak masʼuliyat sanaladi.
Kengash yig'ilishini universitet rektori v.v.b. prof. S.Xodjaniyazov ochib berib, jamoaga Urganch davlat universitetiga Abu Rayhon Beruniy nomi berilganini ma’lum qildi va guvohnoma bilan tanishtirdi. Jamoa aʼzolarini qizgʻin qutladi. Endilikda oliygoh oldida turgan vazifalarni eʼtirof etdi.
Yig‘ilishda Oliy Majlis Senatining fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi raisi Baxrom Abdullayev ham ishtirok etdi. Qariyb 7 yil oldin boshlangan mazkur xayrli ish davlatimiz tomonidan qo‘llab-quvvatlanib, Prezidentimiz qarorida aks etganini alohida ta’kidlab, jamoani ushbu sharafli eʼtirof amalga oshgani bilan samimiy tabrikladi. Universitetga Abu Rayhon Beruniy nomi berilishi uchun bosib o‘tilgan qadamlar haqida to‘xtaldi.   Shu bilan birga, B.Abdullayev Abu Rayhon Beruniy merosini targ‘ib qilish va o‘rganish borasida universitetda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlar xususida o‘zining muhim takliflarini bildirdi.
Shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Xorazm viloyati boshqarmasi boshlig‘i Z.Sa'dullayev, universitetda uzoq yillardan beri faoliyat olib borayotgan faxriy ustozlar so‘zga chiqib, Abu Rayhon Beruniyning dunyo sivilizatsiyasidagi o‘rni, buyuk olim nomining universitetga berilishi, bir tomondan, o‘tmish merosini e'zozlash bo‘lsa, ikkinchi tomondan, yoshlarda ilm-fanga bo‘lgan qiziqishni oshirishga xizmat qilishi, qolaversa, bu nom universitetning xalqaro maydondagi obro‘sini nafaqat oshirishi, balki yosh avlodni ulug‘ ajdodlarimiz merosini o‘rganishga undashini qayd etishdi.
Darhaqiqat, Abu Rayhon Beruniy nomi talabalarimizni yuqori darajada bilim olishga undashi bilan birga,  ularga Beruniy singari buyuk shaxslarning izidan borish uchun rag‘bat bo‘ladi.

В связи с присвоением Ургенчскому государственному университету имени Абу Райхана Беруни состоялось внеочередное заседание Совета
Сегодня, 18 января, состоялось внеочередное заседание совета в связи с присвоением Ургенчскому государственному университету имени Абу Райхана Беруни. Это заседание Совета считается событием большой важности. Поэтому присвоение университету имени Абу Райхана Беруни считается не только честью, но и высокой ответственностью.
Заседание совета возглавил ректор университета в.и.о. проф. С.Ходжаниязов, и сообщил коллективу, что Ургенчскому государственному университету присвоено имя Абу Райхана Беруни, и представил справку. Горячо приветствовал членов команды.
В заседании также принял участие Председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам науки, образования и здравоохранения Бахром Абдуллаев. Особо отметив, что эта добрая работа, начатая почти 7 лет назад, была поддержана нашим государством и нашла отражение в решении президента, он искренне поздравил команду с получением этого почетного признания. Он рассказал о шагах, предпринятых для присвоения университету имени Абу Райха Беруни.   При этом Б.Абдуллаев высказал важные предложения относительно работы, которая должна быть проведена в университете по продвижению и изучению наследия Абу Райхана Беруни.
Также начальник управления Харезмской области Министерства высшего образования, науки и инноваций З.Садуллаев, почетные преподаватели, работающие в университете на протяжении многих лет, выступая, отметил, что роль Абу Райхана Беруни в мировой цивилизации, присвоение университету имени великого ученого, с одной стороны, является данью уважения наследию прошлого, а с другой-служит повышению интереса молодежи к науке имя не только повысит престиж университета на международной арене, но и побудит молодое поколение изучать наследие наших великих предков.
Действительно, хотя имя Абу Райхан Беруни может побудить наших студентов к более высокому уровню образования, это также будет стимулом для них пойти по стопам великих личностей, таких как Беруни.