Bugun “11-fevral — Xalqaro ilm-fan sohasidagi xotin-qizlar kuni” munosabati bilan Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “Ilmli ayol – jamiyat tayanchi” mavzusida davra suhbati tashkil etildi. Unda Xorazm viloyati hokimi o’rinbosari, “Oila va xotin-qizlar boshqarma boshligʻi N.Qutlimurodova, Xotin-qizlar “Olima” uyushmasi viloyat bo’limi boshqaruv raisi M.Iskandarova, universitetning bir guruh faxriy ustozlari, olima ayollari, talaba-qizlar hamda mehmonlar ishtirok etishdi.
Tadbirni Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektor Z.Ibragimov kirish so`zi bilan ochib berib, ilm-fan sohasida ayollarning o‘rni va ularning jamiyat taraqqiyotiga qo‘shayotgan hissasi haqida to‘xtalib o‘tdi.
Xorazm viloyati hokimi o‘rinbosari N.Qutlimurodova o‘z nutqida xotin-qizlarning ilm-fanga bo‘lgan qiziqishini oshirish, ularning ilmiy faoliyatini yanada qo‘llab-quvvatlash masalalariga to‘xtalib, bu borada viloyatimizda amalga oshirilayotgan ishlar va loyihalar haqida fikr yuritdi.
Tadbir davomida O’zbekiston “Olima” uyushmasi viloyat bo’limi boshqaruv raisi, i.f.n., dots. M.Iskandarova, Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzosi, f.f.n., dots, "Shuhrat" medali sohibasi S.Samandarova, UrDU faxriy ustozlari S.Masharipova, T.Qalandarova, A.Jumanazarova, UrDU xotin-qizlar “Olima” uyushmasi raisi, dots. Sh.Nurullayeva, UrDU Xotin-qizlar masalalari bo’yicha rektor maslahatchisi N.Atajanova hamda “Oʻzbek tilshunosligi” kafedrasi prof. v.b., f.f.d. Sh.Norbayeva ko‘plab olima ayollar o‘z ilmiy izlanishlari, erishgan yutuqlari va ilmiy hayot yoʻli haqida fikr almashdilar. O‘z tajribalarini talaba-qizlar bilan o‘rtoqlashib, yosh tadqiqotchilarni ilm-fan yo‘nalishida faol bo‘lishga chaqirishdi.
Tadbir yakunida faol ishtirok etgan olima ayollar hamda iqtidorli talabalar tashakkurnoma va sertifikatlar bilan taqdirlanishdi.

Состоялось собеседование женщин – ученых на тему “Научная женщина-опора общества”
Сегодня в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни по случаю “11 февраля — Международного женского дня в науке был организован собеседование на тему “Научная женщина-опора общества”.  В нем приняли участие заместитель хакима Харезмской области, начальник управления семья и женщины Н.Кутлимуродова, председатель правления областного отделения Ассоциации женщин “Ученая” М.Искандарова, группа почетных преподавателей университета, женщины-ученые, студентки и гости.
Мероприятие открыл вступительным словом проректор по научной работе и инновациям З.Ибрагимов. Он рассказал о роли женщин в науке и их вкладе в развитие общества.
Заместитель хакима Харезмской области Н.Кутлимуродова в своем выступлении остановилась на вопросах повышения интереса женщин к науке, дальнейшей поддержки их научной деятельности, рассказала о работе и проектах, реализуемых в нашей области.
В ходе мероприятия председатель правления областного отделения Ассоциации “Ученая” Узбекистана, доц. M.Искандарова, член Союза писателей Узбекистана, доц, обладатель почетной медали С.Самандарова, почетные преподаватели УрГУ С.Машарипова, Т.Каландарова, А.Джуманазарова, председатель Ассоциации женщин УрГУ “Ученая ”, доц. Ш.Нуруллаева, советник ректора УрГУ по женским вопросам Н.Атажановой и проф. кафедры” Узбекская Лингвистика" Ш.Норбаева многие женщины-ученые обменялись мнениями о своих научных исследованиях, достижениях и научном жизненном пути. Делясь своим опытом со студентками, молодые исследователи призвали к активному участию в науке.
В завершение мероприятия активные женщины-ученые и одаренные студенты были награждены благодарственными письмами и сертификатами.