Tashrif doirasida universitet rektori boshchiligida rahbariyat a’zolari hamda delegatsiya vakillarining uchrashuvi bo’lib o’tdi. Unda O’zbekiston va Turkiya o’rtasidagi hamkorlik aloqalari hamda do’stlik rishtalari e’tirof etildi.
Aytish joizki, Anqara Yildirim Boyazid universiteti bilan Urganch davlat universiteti o’rtasida 2024-yilning 27-sentyabr kuni Istanbul shahrida bo’lib o’tgan Turkiya - Oʻzbekiston uchinchi taʼlim forumida ilk hamkorlik shartnomasi imzolangan edi.
Bugun mazkur hamkorlikni yanada kengaytirish hamda ta’lim yo’nalishlari kesimida rivojlantirish bo’yicha kelishuvlarga erishildi. Shuningdek, universitetlarning faoliyatini namoyon qiladigan videorolik namoyish etildi.
18-mart kuni delegatsiya a’zolarining Anqara Yildirim Boyazid universitetiga tashrifi kunning ikkinchi qismida ham davom etdi. Mazkur universitetning rektori yordamchisi Prof. Dr. Abdullah Yildiz bilan Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor Z.Ibragimov rahbarligidagi delegatsiya a’zolarining hamkorlikni yanada kengaytirish yuzasidan rasmiy uchrashuvi bo’lib o’tdi.
Shundan so’ng, delegatsiya a’zolari muborak Ramazon oyi munosabati bilan tashkil etilgan “Çanakkale Zaferi ve Ramazan Konseri” nomli bayram va konsert dasturida ishtirok etishdi. Konsert dasturi davomida San’at kafedrasi professor-o’qituvchilari milliy maqom san’atimizning goʻzal namunalarini ijro etib, ishtirokchilarda katta taassurot qoldirishdi.

Делегация представителей Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни в настоящее время находится с деловой поездкой в Анкаре (Турция).
Сегодня, 18 марта, делегация во главе с проректором по научной работе и инновациям З.Ибрагимовым посетила Анкарский университет Йилдырым Баязид с целью расширения сотрудничества.
В рамках визита состоялась встреча представителей руководства университета во главе с ректором и членами делегации. На встрече были подчеркнуты важность и развитие сотрудничества и дружеских связей между Узбекистаном и Турцией.
Стоит отметить, что первое соглашение о сотрудничестве между Ургенчским государственным университетом и Анкарским университетом Йилдырым Баязид было подписано 27 сентября 2024 года на третьем образовательном форуме Турции и Узбекистана в Стамбуле.
Сегодня были достигнуты договоренности о дальнейшей экспансии и развитии сотрудничества, а также о продвижении в области образования. Также был показан видеоролик, отражающий деятельность университетов.
Вторая часть дня 18 марта продолжилась визитом делегации в Анкарский университет Йилдырым Баязид. Состоялась официальная встреча с помощником ректора профессором доктором Абдуллахом Йилдызом, на которой обсуждалось дальнейшее расширение сотрудничества.
Затем делегация приняла участие в праздничном концерте “Çanakkale Zaferi ve Ramazan Konseri”, организованном по случаю священного месяца Рамазан. В ходе концерта преподаватели кафедры искусства исполнили прекрасные образцы национальной музыки, оставившие большое впечатление на участников.