UrDU jamoasi Gansu universitetining madaniy va ilmiy tadbirlarida ishtirok etdi
Ayni paytda Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetining Xorijiy filologiya fakulteti Ingliz tili va adabiyoti kafedrasi mudiri R.Abidova boshchiligida jamoasi hamda universitetning bir guruh iqtidorli talaba-yoshlari bo'lim boshlig'i S.Allanazarova bilan birgalikda Xitoyning Gansu qishloq xo‘jaligi universitetida o'quv va amaliyot kurslarida ishtirok etish, malaka oshirish va tajriba almashish maqsadida bo'lib turibdi.
Tashrif doirasida jamoa a'zolari innovatsion dars muhitlari bilan yaqindan tanishish maqsadida ingliz tili bo‘yicha VR (virtual reallik) vaziyatli mashg‘ulot xonasi hamda Xitoy xalqaro ta’lim virtual simulyatsiya laboratoriyasiga tashrif buyurishdi.
Shuningdek, mehmonlar Gansu universiteti tomonidan tashkillashtirilgan Baduanjin (Qigong) an’anaviy xitoycha sog‘lomlashtirish mashqlari va amaliy mashg‘ulotlarida ishtirok etdilar. Bu jismoniy mashqlar nafaqat sog'liqni mustahkamlash, balki ongni tinchlantirish va ichki energiyani uyg'otishda muhim ahamiyatga ega.
Kunning ikkinchi yarmida UrDU delegatsiyasi Dunxuan san’at muzeyiga tashrif buyurib, Xitoy madaniy merosi, tarixiy san’at asarlari hamda qadimiy ipak yo‘li sivilizatsiyasiga oid eksponatlar bilan yaqindan tanishdi.
Tashrif yakunida delegatsiya a'zolari Gansu universiteti talabalari tomonidan tashkil etilgan madaniy tadbirda ham ishtirok etishdi. Tadbir davomida talabalar o‘z ijodiy chiqishlari, musiqiy va raqs dasturlari bilan mehmonlarda katta taassurot qoldirishdi. Bu uchrashuv O‘zbekiston va Xitoy yoshlari o‘rtasidagi madaniy muloqotni mustahkamlashga xizmat qildi.

Команда УрГУ приняла участие в культурных и научных мероприятиях Университета Ганьсу
В настоящее время команда кафедры английского языка и литературы факультета зарубежной филологии Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруний под руководством заведующей кафедрой Р.Абидовой, а также группа талантливых студентов университета вместе с начальником отдела С.Алланазаровой находятся в Китайской Народной Республике, в Сельскохозяйственном университете Ганьсу, с целью участия в учебных и практических курсах, повышения квалификации и обмена опытом.
В рамках визита члены делегации посетили кабинет ситуационных занятий по английскому языку с использованием виртуальной реальности (VR), а также лабораторию виртуального моделирования международного образования Китая, с целью ближе познакомиться с инновационной образовательной средой.
Также гости приняли участие в традиционных китайских оздоровительных упражнениях и практических занятиях по Бадуандзинь (Qigong), организованных Университетом Ганьсу. Эти физические упражнения играют важную роль не только в укреплении здоровья, но и в успокоении ума и пробуждении внутренней энергии.
Во второй половине дня делегация УрГУ посетила Музей искусства Дуньхуана, где ознакомилась с культурным наследием Китая, произведениями исторического искусства и экспонатами, связанными с цивилизацией Великого шелкового пути.
В завершение визита члены делегации также приняли участие в культурном мероприятии, организованном студентами Университета Ганьсу. В ходе мероприятия студенты представили свои творческие выступления, музыкальные и танцевальные номера, которые произвели большое впечатление на гостей. Эта встреча послужила укреплению культурного диалога между молодежью Узбекистана и Китая.