Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Kengashining 11-majlisi bo‘lib o‘tdi
Bugun, 28-iyun kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Kengashining 2024-2025 o‘quv yilidagi so‘nggi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.  Kengash universitet rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov raisligida va Kengash a’zolari ishtirokida o‘tkazildi.
Dastlab Kengash raisi tomonidan anʼanaga muvofiq, oliygoh jamoasining yutuqlari eʼtirof etildi. Xususan,  oliygohning DSc (fan doktori) va PhD (falsafa doktori) ilmiy darajalariga, shuningdek, OAK dotsenti va professori ilmiy unvonlariga ega boʻlgan professor-oʻqituvchilarga diplomlari topshirilib, ustozlarning keyingi ilmiy faoliyatlarida ham davomli muvaffaqiyatlar tilandi. Shuningdek, Kimyo fani bo‘yicha Respublika fan olimpiadasining 3-o‘rin g‘olibi, universitet talabasi Elchinbek Isoyevga Diplomi topshirilib, o‘quv jarayonidagi faolligi e‘tirof etildi.
Shundan so’ng, Kengash kun tartibidan o’rin olgan masalalar yuzasidan mas’ullarning axborot hamda hisobotlari tinglandi.
Urganch davlat universiteti Kengashining 11-majlisida mas’ullarning kun tartibidan o’rin olgan quyidagi masalalar yuzasidan axborot hamda hisobotlari tinglandi:
Siyosiy axborot;
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-apreldagi “Respublikaning turizm salohiyatini jadal rivojlantirish hamda mahalliy va xorijiy turistlar sonini yanada oshirishga doir   qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ-135-sonli qarorining  universitetdagi ijrosi to‘g‘risida;
2024-2025-o‘quv yilida professor-o‘qituvchilar o‘quv yuklamalarining bajarilishi va yangi  o‘quv yili uchun shtatlar taqsimoti to‘g‘risida;
2025-yilning 1-yarmida universitetda “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi qonun ijrosi bo‘yicha qilingan ishlar to‘g‘risida;
Joriy o‘quv yilida universitet talabalarining yangi avlod darsliklari, o‘quv qo‘llanmalar va elektron resurslar bilan ta’minlanganligi   to‘g‘risida;

The 11th Meeting of the Council of Urgench State University Named After Abu Rayhon Biruni Was Held
Today, on June 28, the final meeting for the 2024–2025 academic year of the Council of Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni was held. The Council meeting was chaired by the Acting Rector of the University, S.Khodjaniyazov, and attended by members of the Council.
At the beginning of the meeting, following tradition, the Chair of the Council acknowledged the university staff’s achievements. In particular, diplomas were awarded to faculty members who had earned Doctor of Science (DSc) and Doctor of Philosophy (PhD) degrees, as well as those who had received the academic titles of Associate Professor and Professor from the Higher Attestation Commission. They were also wished continued success in their future scientific work. Additionally, Elchinbek Isoyev, a university student and the third-place winner of the Republican Olympiad in Chemistry, was awarded a diploma in recognition of his academic activity.
Following this, reports and presentations from responsible officials on the agenda items were heard.
At the 11th meeting of the Council of Urgench State University, reports and information on the following agenda items were presented:
Political updates;
Implementation of the Resolution No. PQ-135 of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 26, 2023, "On Additional Measures for the Rapid Development of the Republic’s Tourism Potential and Further Increase in the Number of Domestic and Foreign Tourists" within the university;
Fulfillment of teaching loads by professors and lecturers for the 2024–2025 academic year and the allocation of staff positions for the new academic year;
Activities carried out in the first half of 2025 concerning the implementation of the Law "On Appeals of Individuals and Legal Entities" at the university;
Provision of new-generation textbooks, teaching aids, and electronic resources to university students during the current academic year;