AQSHlik professor UrDUda dars mashg‘ulotlari olib boradi
Shundan so‘ng, oliygoh rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov boshchiligida universitet rahbariyati va Xorijiy filologiya fakulteti professor-o‘qituvchilari ishtirokida mehmonlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Suhbat davomida xalqaro hamkorlik, ilmiy-tadqiqot ishlari va talaba-yoshlar bilan ishlash borasida yangi istiqbollar muhokama qilindi.
Ta’kidlash joizki, professor Oyarzabalning Xorazmga kelishidagi asosiy maqsad – ilm-fan va ta’lim sohasida chuqur hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdir. U 22-sentabrdan 30-oktabrgacha bo‘lgan muddat davomida Xorazm Ma’mun akademiyasi laboratoriyasida mahalliy olimlar bilan birgalikda ilmiy tadqiqotlar olib boradi. Shu bilan birga, Urganch davlat universitetining Biologiya, Biotexnologiya va Oziq-ovqat xavfsizligi yo‘nalishlarida tahsil olayotgan talabalarga ma’ruzalar o‘qib, ularni zamonaviy ilmiy yondashuvlar bilan tanishtiradi.
Ahamiyatlisi, Ingliz tili va adabiyoti yo‘nalishidagi iqtidorli talabalarga professor Oyarzabal ilmiy maqolalar tayyorlash, ularni Scopus va Web of Science kabi xalqaro ilmiy bazalarda chop etish bo‘yicha yo‘l-yo‘riqlar ko‘rsatadi. Eng iqtidorli talaba va magistrlar esa Xorazm Ma’mun akademiyasining zamonaviy laboratoriyalarida amaliy tadqiqotlar olib borish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.

Американский профессор будет преподавать в УрГУ
Сегодня, 23 сентября 2025 года, в рамках программы Фулбрайта США профессор Университета Вермонта Омар Адриан Оярсабал прибыл в Хорезм — один из научных центров Узбекистана, чтобы начать свою научную деятельность в Академии Мамуна.
В рамках визита он также посетил Ургенчский государственный университет в сопровождении Саидахон Мусахановой, старшего специалиста Отдела по связям с общественностью Посольства США. Гости были тепло встречены в университете.
После этого состоялась встреча с участием и.о. ректора С. Ходжаниязова, руководства университета и преподавателей факультета зарубежной филологии. Во время беседы обсуждались новые перспективы международного сотрудничества, научно-исследовательской деятельности и работы с молодёжью.
Следует отметить, что основная цель визита профессора Оярсабала в Хорезм — наладить глубокое сотрудничество в области науки и образования. В период с 22 сентября по 30 октября он будет проводить совместные научные исследования с местными учёными в лаборатории Академии Мамуна.
Кроме того, он будет читать лекции студентам направлений «Биология», «Биотехнология» и «Безопасность пищевых продуктов» Ургенчского государственного университета, знакомя их с современными научными подходами.
Важно отметить, что талантливым студентам направления «Английский язык и литература» профессор Оярсабал даст рекомендации по подготовке научных статей и их публикации в международных научных базах, таких как Scopus и Web of Science. Самые одарённые студенты и магистранты получат возможность проводить прикладные исследования в современных лабораториях Академии Мамуна.