“Millat fidoyisi” kitobi: ma’naviyat, tarix va xotira uyg‘unligi
Bugun viloyatimiz bo‘ylab Ma’naviyat va ma’rifat targ‘ibotchilari ishtirokida keng miqyosda o‘tkazilayotgan “Millat fidoyisi” kitob-albomi taqdimoti Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida ham tashkil etildi.
Mazkur kitob-albomda yurtimizning mustaqillikka erishish yo‘lidagi tarixiy jarayonlari, erkinlik sari intilgan xalqimizning matonati, istiqlol ne’matlarining hayotimizdagi o‘rni hamda bu yo‘lda fidokorona jon fido qilgan vatanparvarlar xotirasi chuqur yoritib berilgan.
Taqdimotda viloyat Maʼnaviyat va maʼrifat markazi bosh mutaxassisi X.Oʻrinov,  Ma’naviyat targ‘ibotchisi O.Saparboyev hamda “Begi Do‘st” taxallusi bilan ijod qilayotgan taniqli shoir B.Usmonov kitobning mazmun-mohiyati, uning yosh avlod tarbiyasidagi o‘rni haqida atroflicha ma’lumotlar berishdi.
Tadbir davomida kitobda aks etgan tarixiy dalillar, badiiy-obrazli ifodalar, fidoiy insonlar hayoti misolida bugungi tinch va osoyishta hayotning qadriga yetish, istiqlol g‘oyalariga sadoqatli bo‘lish kabi masalalarga alohida urg‘u berildi.
“Millat fidoyisi” — bu faqatgina kitob emas, balki Vatan uchun jonini fido qilgan fidoyilar xotirasiga qo‘yilgan ma’naviy yodgorlikdir.

Книга "Millat fidoyisi": единство духовности, истории и памяти
Сегодня по всей нашей области при участии агитаторов Центра духовности и просвещения проводится масштабная презентация книги-альбома "Millat fidoyisi", которая также была организована в Урганчском государственном университете имени Абу Райхона Берунии.
В данной книге-альбоме глубоко освещены исторические процессы на пути к обретению независимости нашей страной, стойкость нашего народа, стремившегося к свободе, значение благ независимости в нашей жизни, а также память о патриотах, отдавших свои жизни за эту цель.
На презентации главный специалист Областного центра духовности и просвещения Х.Уринов, пропагандист духовности О. Сапарбоев, а также известный поэт, творящий под псевдонимом «Беги Дуст» — Б.Усманов подробно рассказали о содержании книги и её роли в воспитании молодого поколения.
Во время мероприятия особое внимание было уделено таким вопросам, как осознание ценности сегодняшней мирной и спокойной жизни на примере исторических фактов, художественно-образных выражений и судеб самоотверженных людей, отражённых в книге, а также преданность идеям независимости.
"Millat fidoyisi" — это не просто книга, это духовный памятник в честь героев, отдавших свои жизни за Родину.