“Millat fidoyisi” kitobi: ma’naviyat, tarix va xotira uyg‘unligi
Bugun viloyatimiz bo‘ylab Ma’naviyat va ma’rifat targ‘ibotchilari ishtirokida keng miqyosda o‘tkazilayotgan “Millat fidoyisi” kitob-albomi taqdimoti Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida ham tashkil etildi.
Mazkur kitob-albomda yurtimizning mustaqillikka erishish yo‘lidagi tarixiy jarayonlari, erkinlik sari intilgan xalqimizning matonati, istiqlol ne’matlarining hayotimizdagi o‘rni hamda bu yo‘lda fidokorona jon fido qilgan vatanparvarlar xotirasi chuqur yoritib berilgan.
Taqdimotda viloyat Maʼnaviyat va maʼrifat markazi bosh mutaxassisi X.Oʻrinov,  Ma’naviyat targ‘ibotchisi O.Saparboyev hamda “Begi Do‘st” taxallusi bilan ijod qilayotgan taniqli shoir B.Usmonov kitobning mazmun-mohiyati, uning yosh avlod tarbiyasidagi o‘rni haqida atroflicha ma’lumotlar berishdi.
Tadbir davomida kitobda aks etgan tarixiy dalillar, badiiy-obrazli ifodalar, fidoiy insonlar hayoti misolida bugungi tinch va osoyishta hayotning qadriga yetish, istiqlol g‘oyalariga sadoqatli bo‘lish kabi masalalarga alohida urg‘u berildi.
“Millat fidoyisi” — bu faqatgina kitob emas, balki Vatan uchun jonini fido qilgan fidoyilar xotirasiga qo‘yilgan ma’naviy yodgorlikdir.

“Millat Fidoyisi” Book: A Harmony of Spirituality, History, and Memory
Today, the presentation of the book-album “Millat Fidoyisi” is being held on a large scale across our region with the participation of propagators from the Center for Spirituality and Enlightenment. One such event took place at the Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni.
This book-album profoundly highlights the historical processes our country underwent on the path to independence, the resilience of our people striving for freedom, the importance of the blessings of independence in our lives, and the memory of the patriots who sacrificed their lives for this cause.
At the presentation, the chief specialist of the Regional Center for Spirituality and Enlightenment, Kh. Urinov, spirituality propagator O. Saparboev, and the well-known poet writing under the pen name “Begi Do‘st,” B. Usmonov, provided detailed insights into the essence of the book and its role in the upbringing of the younger generation.
During the event, special attention was given to understanding the value of today’s peaceful and calm life, based on the historical facts, artistic expressions, and the lives of devoted individuals depicted in the book, as well as fostering loyalty to the ideals of independence.
"Millat Fidoyisi" is not just a book — it is a spiritual monument to the memory of those who gave their lives for the homeland.