Litsey va texnikumlarning kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik holati o‘rganildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri K.Sharipov rahbarligida oliy va kasbiy ta’lim tashkilotlari hamda akademik litseylarda kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazilgan edi. Unda belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti rektori v.v.b. S.Xodjaniyozov Moliya va iqtisodiyot ishlari bo‘yicha prorektor A.Atajonov bilan birgalikda hududiy ta’lim muassasalarida kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik jarayonlarini o‘rgandi.
Tashrif davomida Urganch shahar 1-son politexnikum, Xorazm Qurilish va kommunal xoʻjaligi texnikumi, Urganch tumani 3-son politexnikum hamda Urganch davlat universiteti huzuridagi 2-son akademik litseyning mavjud sharoitlari, isitish tizimlari, energetika va xo‘jalik infratuzilmasi ko‘zdan kechirildi. O‘rganishlar davomida mas’ullarga kuz-qish mavsumini samarali va xavfsiz o‘tkazish yuzasidan tegishli tavsiyalar berildi.

Изучено состояние подготовки лицеев и техникумов к осенне-зимнему сезону
Под руководством министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан К. Шарипова было проведено совещание по вопросам подготовки высших и профессиональных образовательных учреждений, а также академических лицеев к осенне-зимнему сезону. В целях обеспечения исполнения поставленных задач сегодня временно исполняющий обязанности ректора Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни С. Ходжаниязов совместно с проректором по финансово-экономическим вопросам А. Атаджановым изучили процесс подготовки территориальных образовательных учреждений к осенне-зимнему периоду.
В ходе визита были осмотрены условия, системы отопления, энергетическая и хозяйственная инфраструктура Ургенчского городского политехникума №1, Хорезмского техникума строительства и коммунального хозяйства, Ургенчского районного политехникума №3, а также академического лицея №2 при Ургенчском государственном университете. В ходе изучения ответственным лицам были даны соответствующие рекомендации по эффективному и безопасному прохождению осенне-зимнего сезона.