Umumiy ildizlar va madaniy izlar – san’at orqali do‘stlik va hamkorlikning mustahkamlanishi
13-oktabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Filologiya va san’at fakulteti hamda Turkiya Respublikasining Çanakkale Onsekiz Mart universiteti Güzel san’atlar fakulteti o‘rtasidagi ijodiy hamkorlik doirasida “Umumiy ildizlar va madaniy izlar” nomli xalqaro ko‘rgazmaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ko‘rgazma san’at orqali ikki xalq o‘rtasidagi tarixiy, ma’naviy va madaniy mushtaraklikni yana bir bor namoyon etdi. Tadbirning bosh maqsadi — pedagogik mahoratni oshirish, nazariy bilimlarni boyitish, yangi iste’dodlarni kashf etish hamda talaba va o‘qituvchilarning ilmiy-amaliy salohiyatini rivojlantirishdan iborat.
Ochilish marosimida UrDU rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov, Filologiya va san’at fakulteti dekani D.G‘ayipov hamda Çanakkale Onsekiz Mart universiteti professori Minara Guliyeva so‘zga chiqib, ikki oliygoh o‘rtasidagi ilmiy va madaniy aloqalarni yanada mustahkamlash zarurligini ta’kidladilar. Ular san’at sohasida qo‘shma loyihalar, simpoziumlar va ko‘rgazmalarni muntazam tashkil etish tarafdori ekanliklarini bildirdilar.
Tashkil etilgan ko‘rgazmada Çanakkale Onsekiz Mart universiteti Güzel san’atlar fakulteti hamda UrDU San’at kafedrasi professor-o‘qituvchilari tomonidan yaratilgan rassomchilik va haykaltaroshlik asarlari namoyishga qo‘yildi. Har bir asarda milliy ruh, estetik did va xalqona qadriyatlarning uyg‘unligi sezilib, tomoshabinlarda chuqur taassurot uyg‘otdi.
Tadbir davomida San’at kafedrasi o‘qituvchilari tomonidan yaratilgan milliy liboslar kolleksiyasi ham namoyish qilindi. Ushbu ko‘rgazma nafaqat ijodiy yutuqlar maydoni, balki san’at orqali xalqlarni yaqinlashtiruvchi madaniy ko‘prikka aylandi.
Eslatib o‘tamiz, “Umumiy ildizlar va madaniy izlar” nomli ko‘rgazma shu yilning 24-oktabriga qadar UrDU Axborot-resurs markazining 1-qavatida faoliyat yuritadi.

Общие корни и культурные следы – укрепление дружбы и сотрудничества через искусство
13 октября в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни на факультете филологии и искусств в рамках творческого сотрудничества с факультетом изящных искусств Университета Чанаккале Онсекез Март (Турция) состоялось открытие международной выставки под названием «Общие корни и культурные следы».
Выставка в очередной раз продемонстрировала историческое, духовное и культурное единство двух народов через искусство. Главная цель мероприятия — повышение педагогического мастерства, обогащение теоретических знаний, открытие новых талантов и развитие научно-практического потенциала студентов и преподавателей.
На церемонии открытия выступили и.о. ректора УрГУ С. Ходжаниязов, декан факультета филологии и искусств Д. Гайипов, а также профессор Университета Чанаккале Онсекез Март Минэра Гулиева, которые подчеркнули необходимость дальнейшего укрепления научных и культурных связей между двумя университетами. Они выразили поддержку регулярному проведению совместных проектов, симпозиумов и выставок в сфере искусства.
На выставке были представлены живописные и скульптурные произведения, созданные преподавателями факультета изящных искусств Университета Чанаккале Онсекез Март и кафедры искусства УрГУ. В каждом произведении ощущается национальный дух, эстетический вкус и гармония народных ценностей, что произвело глубокое впечатление на зрителей.
В ходе мероприятия также была продемонстрирована коллекция национальных костюмов, созданных преподавателями кафедры искусства. Эта выставка стала не только площадкой творческих достижений, но и культурным мостом, сближающим народы через искусство.
Напоминаем, что выставка «Общие корни и культурные следы» будет работать до 24 октября на первом этаже Информационно-ресурсного центра УрГУ.