Urganch davlat universitetida O‘zbek tili bayrami tantanali nishonlandi
Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 36 yillik shodiyonasi munosabati bilan tantanali bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Bayram tadbirini Xorazm viloyati hokimining o‘rinbosari, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshlig‘i Nigora Kutlimuratova ochib berar ekan, o‘zbek tilining nufuzi va ijtimoiy hayotdagi o‘rni tobora yuksalib borayotganini ta’kidladi. U til siyosatini rivojlantirish, ona tilimizni asrab-avaylash hamda yoshlar ongida tilga hurmat tuyg‘usini mustahkamlash borasida viloyatda amalga oshirilayotgan islohotlarga to‘xtalib, barcha ishtirokchilarni bayram bilan samimiy muborakbod etdi.
Shuningdek, ona tilimizning jamiyat hayotidagi mavqeini yuksaltirish, davlat tilining to‘laqonli joriy etilishini ta’minlash yo‘lidagi fidokorona mehnati va tilshunoslik sohasiga qo‘shgan munosib hissasi uchun bir guruh professor-o‘qituvchilar Xorazm viloyati hokimining Faxriy yorlig‘i va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.
Tadbirning badiiy qismida esa viloyatimizning taniqli san’atkorlari tomonidan milliy kuy va qo‘shiqlar ijro etildi.

В Ургенчском государственном университете торжественно отметили День узбекского языка
Сегодня в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруний состоялось торжественное мероприятие по случаю 36-летия предоставления узбекскому языку статуса государственного языка.
Открывая праздничное мероприятие, заместитель хокима Хорезмской области, руководитель управления по делам семьи и женщин Нигора Кутлимурадова отметила, что авторитет узбекского языка и его роль в общественной жизни неуклонно растут. Она рассказала о реформах, проводимых в области по развитию языковой политики, сохранению родного языка и укреплению уважения к языку в сознании молодежи, и искренне поздравила всех участников с праздником.
Также за самоотверженный труд на пути повышения статуса родного языка в жизни общества, за обеспечение полноценного внедрения государственного языка и за достойный вклад в сферу лингвистики, группа преподавателей была награждена Почетными грамотами хокима Хорезмской области и памятными подарками.
В художественной части мероприятия известные артисты области исполнили национальные мелодии и песни.