Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Filologiya va san’at fakultetida bugun san’atsevar talabalar va professor-o‘qituvchilar uchun madaniy koʻrgazma tashkil etildi.
Joriy yil 1-oktabrdan buyon Turkiya Respublikasining Çanakkale Onsekiz Mart universiteti professori Minara Guliyeva San’at yo‘nalishi talabalari bilan ijodiy dars mashg‘ulotlarini olib bormoqda. Bugun professor Minara Guliyeva milliy an’analar va zamonaviy dizayn yechimlarini o‘zida uyg‘unlashtirgan o‘zining shaxsiy kiyim-kechaklar ko‘rgazmasini namoyish etdi.
Ko‘rgazmada zamonaviy modaning nafis uslublari bilan uyg‘unlashgan milliy liboslar, o‘ziga xos bezaklar va rang uyg‘unligi orqali san’atning boy ma’naviy merosi ko‘rsatib berildi. Filologiya va san’at fakulteti talabalari hamda oʻqituvchilari professor Guliyevaning mahoratini yuksak baholab, uning ijodida milliy qadriyatlar va zamonaviy tafakkurning uyg‘unligini his etdilar.
Ushbu ko‘rgazma nafaqat san’atning estetik go‘zalligini, balki yosh avlodni milliylik ruhida tarbiyalashdagi muhim qadriyatlarni ham yoritib berdi.

Блеск искусства в гармонии национального и современного
На факультете филологии и искусства Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруний сегодня была организована культурная выставка для любителей искусства, студентов и профессорско-преподавательского состава.
С 1 октября текущего года профессор Чанаккалинского университета имени Онсекиз Марта (Турция) Минара Гулиева проводит творческие занятия со студентами направления «Искусство». Сегодня профессор Минара Гулиева представила свою персональную выставку одежды, сочетающую в себе национальные традиции и современные дизайнерские решения.
На выставке были продемонстрированы национальные костюмы, гармонично объединённые с изысканными стилями современной моды, а также уникальные орнаменты и цветовые сочетания, отражающие богатое духовное наследие искусства. Студенты и преподаватели факультета филологии и искусства высоко оценили мастерство профессора Гулиевой, отметив гармонию национальных ценностей и современного мышления в её творчестве.
Данная выставка подчеркнула не только эстетическую красоту искусства, но и важные ценности воспитания молодого поколения в духе национальной идентичности.