Urganch davlat universiteti hamda Istanbul Tijorat universiteti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi
O‘zbekiston va Turkiya Respublikasi o‘rtasida ilmiy, madaniy va ijtimoiy aloqalar yildan yilga mustahkamlanib, o‘zaro hamkorlikning yangi bosqichlariga ko‘tarilmoqda. Bugun ikki davlat ta’lim muassasalari o‘rtasidagi qo‘shma dasturlar, akademik almashinuvlar va keng qamrovli ilmiy loyihalar bu do‘stlikning amaliy ifodasiga aylanib ulgurgan.
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti ham bu jarayonning faol ishtirokchisi sifatida bugungi kunda Turkiyaning 30 dan ortiq nufuzli universitetlari bilan ilmiy hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan. Natijada professor-o‘qituvchilar malakasi oshmoqda, talabalar xalqaro tajribaga ega bo‘lmoqda va qo‘shma tadqiqotlarga asoslangan innovatsion loyihalar shakllanmoqda.
18-noyabr kuni Istanbul Tijorat universiteti rektori, Prof. Dr. Necip Șimșek boshchiligidagi delegatsiya, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Yoshlar siyosati, ma’naviy-tarbiyaviy ishlar boshqarmasi mutaxassisi Dildora Solixo‘jayeva hamrohligida UrDUga tashrif buyurdi. Tashrif doirasida mehmonlarning universitet rahbariyati bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv chog‘ida Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Zafar Ibragimov Prof. Dr. Necip Șimșek  bilan muzokaralar olib borib, oliygohlar o‘rtasidagi imkoniyatlar, yo‘nalishlar va istiqboldagi rejalar batafsil muhokama qilindi.
Muzokaralar natijasida Urganch davlat universiteti hamda Istanbul Tijorat universiteti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi. Mazkur memorandum professor-o‘qituvchilar, talabalar va amaliyotchilar almashinuvi, o‘quv-uslubiy materiallar va ilmiy ma’lumotlar bilan o‘zaro almashish, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar va innovatsion loyihalarni amalga oshirish, seminarlar, treninglar va ilmiy anjumanlarda hamkorlikda ishtirok etish, qisqa muddatli o‘quv dasturlarini tashkil etish kabi qator yo‘nalishlarni o‘z ichiga oladi.

Заключён меморандум о сотрудничестве между Ургенчским государственным университетом и Стамбульским торговым университетом
Научные, культурные и социальные связи между Республикой Узбекистан и Республикой Турция из года в год укрепляются и переходят на новые этапы сотрудничества. Сегодня совместные программы, академические обмены и масштабные научные проекты между образовательными учреждениями двух стран стали практическим выражением этой дружбы.
Ургенчский государственный университет имени Абу Райхона Беруний также является активным участником этого процесса и на сегодняшний день установил научное сотрудничество с более чем 30 престижными университетами Турции. В результате повышается квалификация профессорско-преподавательского состава, студенты приобретают международный опыт, формируются инновационные проекты, основанные на совместных исследованиях.
18 ноября в УрГУ с визитом прибыла делегация во главе с ректором Стамбульского торгового университета, профессором Неджипом Шимшеком, в сопровождении специалиста Главного управления по молодёжной политике, духовно-просветительской работе Министерства высшего образования, науки и инноваций Дильдоры Солиходжаевой. В рамках визита состоялась встреча гостей с руководством университета. Во время встречи проректор по научной работе и инновациям Зафар Ибрагимов провёл переговоры с профессором Неджипом Шимшеком, в ходе которых были подробно обсуждены возможности, направления и перспективные планы сотрудничества университетов.
По итогам переговоров был подписан меморандум о сотрудничестве между Ургенчским государственным университетом и Стамбульским торговым университетом. Данный меморандум охватывает такие направления, как обмен профессорами и студентами, обмен учебно-методическими материалами и научными данными, проведение совместных научных исследований и инновационных проектов, участие в семинарах, тренингах и научных конференциях, а также организация краткосрочных образовательных программ.