Bugun, 28-noyabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Ilmiy kengashining 4-majlisi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish universitet rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov raisligida, Kengash a’zolari ishtirokida tashkil etildi. Dastlab universitetning ilmiy salohiyatini oshirish yo‘lida salmoqli hissa qo‘shgan professor-o‘qituvchilarga ilmiy daraja va unvonlarning diplomlari tantanali ravishda topshirildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida xorijiy tillar bo‘yicha o‘tkazilgan fan olimpiadasining nemis tili yo‘nalishida faxrli 2-o‘rinni qo‘lga kiritgan Xorijiy filologiya fakulteti talabasi M.Maqsudovaga sertifikati, ustozi dots.G.Abdullayevaga universiteti maʼmuriyatining tashakkurnomasi topshirildi.
Ilmiy kengashning 4-majlisida kun tartibidan o‘rin olgan quyidagi masalalar yuzasidan mas’ullarning axborot hamda hisobotlari tinglandi:
Markaziy Osiyo mamlakatlari va AQSH yetakchilarining “S5+1” formatidagi Sammiti yakunlari to‘g‘risida (axborot);
Universitetda 2024-2025 o‘quv yili yakunlari va jamoaning yangi o‘quv yilidagi vazifalari to‘g‘risida (hisobot);
Fizika-matematika fakultetida bitiruvchilar va talabalar bandligini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida (axborot).

Состоялось 4-е заседание Учёного совета Ургенчского государственного университета
Сегодня, 28 ноября, состоялось 4-е заседание Учёного совета Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни. Заседание прошло под председательством временно исполняющего обязанности ректора С. Ходжаниязова с участием членов Совета.
В начале заседания были торжественно вручены дипломы о научных степенях и учёных званиях профессорам и преподавателям, внесшим значительный вклад в повышение научного потенциала университета.
Кроме того, студент факультета иностранных филологий М. Мақсудова, занявший почётное 2-е место по немецкому языку на научной олимпиаде среди студентов высших учебных заведений Республики Узбекистан, получил сертификат, а её научный руководитель, доцент Г. Абдуллаев, — благодарственное письмо от администрации университета.
На 4-м заседании Учёного совета были заслушаны информация и отчёты ответственных лиц по следующим вопросам:
Итоги саммита лидеров стран Центральной Азии и США в формате «S5+1» (информационное сообщение);
Итоги 2024–2025 учебного года в университете и задачи коллектива на новый учебный год (отчёт);
О работе по обеспечению занятости выпускников и студентов на факультете физико-математических наук (информационное сообщение).