2025-yil 4–5 dekabr kunlari Koreya Respublikasining Seul shahrida O‘zbekiston va Koreya oliygohlari rektorlarining ikkinchi Forumi bo‘lib o‘tmoqda. Mazkur xalqaro maydon ikki davlat ta’lim muassasalari o‘rtasidagi akademik hamkorlikni kengaytirish, ilg‘or tajribalarni almashish va yangi istiqbolli loyihalarni belgilashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Forumda Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetidan rektor v.v.b. S.Xodjaniyazov hamda universitetning Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori G‘.O‘razboyev ishtirok etmoqda. Tadbir doirasida rektor v.v.b. S.Xodjaniyazov UrDUning ilmiy salohiyati, xalqaro loyihalardagi ishtiroki, akademik dasturlar va global hamkorlik strategiyasi haqida taqdimot qilindi.
Eng e’tiborlisi, forum davomida Urganch davlat universiteti bilan Koreyaning Chungwoon universiteti o‘rtasida akademik mobillik bo‘yicha shartnoma imzolandi. Ushbu kelishuv talaba va professor-o‘qituvchilarning o‘zaro almashinuvini jadallashtiradi, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish va yangi ilmiy tashabbuslarni amalga oshirishga keng imkoniyat yaratadi.

4–5 декабря 2025 года в Сеуле (Республика Корея) проходит второй Форум ректоров высших учебных заведений Узбекистана и Кореи. Данная международная площадка имеет важное значение для расширения академического сотрудничества между образовательными учреждениями двух стран, обмена передовым опытом и определения новых перспективных проектов.
В форуме принимают участие и.о. ректора Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруний С. Ходжаниязов и проректор по международному сотрудничеству Г. Уразбоев. В рамках мероприятия и.о. ректора С. Ходжаниязов представил презентацию об научном потенциале УрГУ, его участии в международных проектах, академических программах и стратегии глобального сотрудничества.
Самым примечательным стало подписание соглашения об академической мобильности между Ургенчским государственным университетом и Корейским университетом Чунгуон. Данное соглашение ускорит взаимный обмен студентами и профессорско-преподавательским составом, создаст широкие возможности для запуска совместных образовательных программ и реализации новых научных инициатив.