2025-yil 4–5 dekabr kunlari Koreya Respublikasining Seul shahrida O‘zbekiston va Koreya oliygohlari rektorlarining ikkinchi Forumi bo‘lib o‘tmoqda. Mazkur xalqaro maydon ikki davlat ta’lim muassasalari o‘rtasidagi akademik hamkorlikni kengaytirish, ilg‘or tajribalarni almashish va yangi istiqbolli loyihalarni belgilashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Forumda Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetidan rektor v.v.b. S.Xodjaniyazov hamda universitetning Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori G‘.O‘razboyev ishtirok etmoqda. Tadbir doirasida rektor v.v.b. S.Xodjaniyazov UrDUning ilmiy salohiyati, xalqaro loyihalardagi ishtiroki, akademik dasturlar va global hamkorlik strategiyasi haqida taqdimot qilindi.
Eng e’tiborlisi, forum davomida Urganch davlat universiteti bilan Koreyaning Chungwoon universiteti o‘rtasida akademik mobillik bo‘yicha shartnoma imzolandi. Ushbu kelishuv talaba va professor-o‘qituvchilarning o‘zaro almashinuvini jadallashtiradi, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish va yangi ilmiy tashabbuslarni amalga oshirishga keng imkoniyat yaratadi.

Partnership Established with Chungwoon University of Korea
On December 4–5, 2025, the second Forum of Rectors of Higher Education Institutions of Uzbekistan and Korea is taking place in Seoul, Republic of Korea. This international platform plays an important role in expanding academic cooperation between the educational institutions of the two countries, exchanging advanced experience, and defining new promising projects.
Acting Rector of Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, S.Khodjaniyazov, and Vice-Rector for International Cooperation, Gh.Orazboyev, are participating in the forum. During the event, Acting Rector S.Khodjaniyazov delivered a presentation on the scientific potential of UrSU, its participation in international projects, academic programs, and global cooperation strategy.
Most notably, during the forum, an academic mobility agreement was signed between Urgench State University and Korea’s Chungwoon University. This agreement will accelerate the exchange of students and academic staff, create broad opportunities for launching joint educational programs, and facilitate the implementation of new scientific initiatives.