Umumta’lim maktablari o‘quvchilarining matematika fani bo‘yicha xotira turnirining taqdirlash marosimi bo`lib o`tdi
2021-yilning 5-iyun kuni Urganch davlat universitetida umumta’lim maktablari o‘quvchilari o`rtasida  Matematika fani bo‘yicha xotira turniri o`tkazildi. Ushbu turnir uzoq yillar UrDUda samarali mehnat faoliyatini olib borgan matematik olim, fizika-matematika fanlari nomzodi, dotsent Ismoil Abdullayev xotirasiga bag‘ishlab o`tkazildi.
Unda viloyatning barcha maktablaridan matematika faniga qiziqishi baland, iqtidorli o`quvchilar qatnashib,  kunning birinchi yarmida olimpiada masalalarini yechdilar.  Kunning ikkinchi yarmida esa universitet Madaniyat saroyida adabiy-badiiy xotira kechasi hamda g`oliblarni taqdirlash marosimi o`tkazildi.
Ushbu xotira kechasida ustoz Ismoil Abdullayevning safdosh do`stlari, hamkasblari, oila a`zolari,  Fizika-matematika fakulteti professor-o`qituvchilari, shogirdlari hamda olimpiada qatnashchilari ishtirok etdilar.
Tadbir  avvalida ustozni xotirlab, uning kasbdosh do`stlari jumladan, O‘zbek tilshunosligi kafedrasi professori, f.f.d. Zaribboy Do‘simov, qishloq xo`jaligi fanlari doktori, professor G`oyibnazar Sotipov, O`zMU professori, f-m.f.d. Bahodir Shoyimqulov, professor Xushnut Babajonov, faxriy ustoz, dotsent f-m.f.n. Sultonposhsha Masharipova, shogirdi Ro`zimboy Madrahimovlar so`zga chiqib, Ismoil Abdullayev haqida juda iliq va qimmatli ma'lumotlar xususan, ustozning ibratli umr yo`li, hayoti va ilmiy faoliyati, olib borgan tadqiqotlari, ustoz-shogird an`analari,  jamoada ta’lim-tarbiya sifati va samaradorligini oshirish yо‘lidagi xizmatlari haqida gapirdilar.
Shundan so`ng, UrDU rektori Bahrom Abdullayev so`zga chiqib, tadbirga yig`ilgan barchaga o`z minnatdorchiligini, o`zining samimiy tilak va istaklarini bildirdi. Maktab o`quvchilarini qunt bilan o`qib, shu dargohning talabasi bo`lishlariga chaqirib, olimpiada g`oliblarini e`lon qildi.
Olimpiada natijalari A (5-6 sinflar), B (7-8 sinflar) hamda C (10-11 sinflar) darajalar bo`yicha baholandi.
A (5-6 sinflar) darajaga ko`ra:
I o`rin – Atajonova Zuhra– Gurlan tumani 41-maktab
II o`rin – Egamberganov Amirbek– Qo`shko`pir tumani 12-maktab
III o`rin – Po`latov Zayniddin – Xonqa tumani 7-IDUM
B (7-8 sinflar) darajaga ko`ra:
I o`rin – Egamberdiyev Maqsadbek– Bog`ot tumani 92-IMI
II o`rin – Otaboyev Jur`atbek– Xonqa tumani 48-IMI
III o`rinlar – Barganboyev Sherzodbek -  Bog`ot tumani 92-IMI va Komilova Dilnura - Bog`ot tumani 2-IMI
C (10-11 sinflar) darajaga ko`ra:
I o`rin – Bozorboyev Javohir – Bog`ot tumani 92-IMI
II o`rinlar – Nurjonov Navro`zbek – Qo`shko`pir tumani 1-IMI va Ochilov Avazbek - Qo`shko`pir tumani 1-maktab
III o`rin – Shokirov Shokirjon – Hazorasp tumani 1-IMI
Mazkur turnirning eng yuqori ball to`plagan yosh matematik Bog`ot tumani 3-maktabning  5-sinf o`quvchisi Matyoqubov Boburjon olimpiadagi oliy o`rin egasi deb e`lon qilindi.
Barcha g`oliblarga universitet rektorining Diplomlari hamda esdalik sovg`alari, shuningdek, ushbu olimpiada ishtirokchilarining o`qituvchilariga Tashakkurnomalar universitet faxriy ustozlari tomonidan topshirildi.
Tadbir davomida ijro etilgan kuy-qo`shiqlar ishtirokchilarga o`zgacha jo`shqinlik, bayramona kayfiyat baxsh etdi.

The award ceremony of the high school students' memory tournament in mathematics was held
On June 5, 2021, Urgench state university hosted a Memory Tournament in Mathematics among secondary school students. The tournament was dedicated to the memory of Ismail Abdullayev, a mathematician, candidate of physical and mathematical sciences, associate professor, who had been working at UrSU for many years.
It was attended by talented students from all schools of the region, who have a great interest in mathematics, and in the first half of the day solved the Olympic problems. In the afternoon, a literary and artistic evening and a ceremony of awarding the winners were held at the University Culture Hall.
The evening of this memory was attended by fellow friends, colleagues, family members of the teacher Ismail Abdullayev, professors and teachers of the Physics and Mathematics Faculty, as well as participants of the Olympiad.
At the beginning of the event, in memory of the teacher, his colleagues, including Professor of Uzbek Linguistics, Ph.D. Zaribboy Dosimov, Doctor of Agricultural Sciences, Professor Goyibnazar Sotipov, Professor of the National University of Uzbekistan, Dr. Sc. (Phys.-Math.) Bahodir Shoyimkulov, Professor Khushnut Babajonov, Honorary Teacher, Associate Professor, Dr. Sc. (Phys.-Math.) Sultanposhsha Masharipova and her student Ruzimboy Madrahimov spoke. They spoke very warm words and gave valuable information about Ismail Abdullayev, in particular, the exemplary life path, life and scientific activity of the teacher, his research, the traditions of teachers and students, his contribution to improving the quality and effectiveness of education in the community.
After that, the rector of UrSU Bahrom Abdullayev spoke and thanked all those present at the event, his sincere wishes. He announced the winners of the Olympics, urging students to study hard and become students of this school.
The results of the Olympiad were evaluated at levels A (grades 5-6), B (grades 7-8) and C (grades 10-11).
By level A (grades 5-6):
I place - Atajonova Zuhra – School № 41 of Gurlan district
II place - Egamberganov Amirbek - School № 12 of Koshkopir district
III place - Pulatov Zayniddin - 7-SSSS(Specialized state secondary school) of Khanqa district
By level B (grades 7-8):
I place - Egamberdiyev Maqsadbek - Bagat district 92-SBS(Specialized boarding school)
II place - Otaboyev Juratbek - 48- SBS of Khanka district
III places - Barganboyev Sherzodbek - 92nd SBS of Bagat district and Kamilova Dilnura - 2nd IMI of Bagat district
By level C (grades 10-11):
I place - Bozorboyev Javohir - Bagat district 92- SBS
II places - Nurjanov Navruzbek - 1st SBS of Koshkopir district and Ochilov Avazbek - School №1 of Koshkopir district
III place - Shokirov Shokirjon - 1st SBS of Hazarasp district
The young mathematician Matyokubov Boburjon, a 5th-grade student of the 3rd school of Bagat district, who scored the highest score in this tournament, was announced the winner of the Olympic Games.
All winners were awarded diplomas and souvenirs of the rector of the university, as well as letters of thanks to the teachers of the participants of the Olympiad by honorary teachers of the university.