Umumta’lim maktablari o‘quvchilarining matematika fani bo‘yicha xotira turnirining taqdirlash marosimi bo`lib o`tdi
2021-yilning 5-iyun kuni Urganch davlat universitetida umumta’lim maktablari o‘quvchilari o`rtasida  Matematika fani bo‘yicha xotira turniri o`tkazildi. Ushbu turnir uzoq yillar UrDUda samarali mehnat faoliyatini olib borgan matematik olim, fizika-matematika fanlari nomzodi, dotsent Ismoil Abdullayev xotirasiga bag‘ishlab o`tkazildi.
Unda viloyatning barcha maktablaridan matematika faniga qiziqishi baland, iqtidorli o`quvchilar qatnashib,  kunning birinchi yarmida olimpiada masalalarini yechdilar.  Kunning ikkinchi yarmida esa universitet Madaniyat saroyida adabiy-badiiy xotira kechasi hamda g`oliblarni taqdirlash marosimi o`tkazildi.
Ushbu xotira kechasida ustoz Ismoil Abdullayevning safdosh do`stlari, hamkasblari, oila a`zolari,  Fizika-matematika fakulteti professor-o`qituvchilari, shogirdlari hamda olimpiada qatnashchilari ishtirok etdilar.
Tadbir  avvalida ustozni xotirlab, uning kasbdosh do`stlari jumladan, O‘zbek tilshunosligi kafedrasi professori, f.f.d. Zaribboy Do‘simov, qishloq xo`jaligi fanlari doktori, professor G`oyibnazar Sotipov, O`zMU professori, f-m.f.d. Bahodir Shoyimqulov, professor Xushnut Babajonov, faxriy ustoz, dotsent f-m.f.n. Sultonposhsha Masharipova, shogirdi Ro`zimboy Madrahimovlar so`zga chiqib, Ismoil Abdullayev haqida juda iliq va qimmatli ma'lumotlar xususan, ustozning ibratli umr yo`li, hayoti va ilmiy faoliyati, olib borgan tadqiqotlari, ustoz-shogird an`analari,  jamoada ta’lim-tarbiya sifati va samaradorligini oshirish yо‘lidagi xizmatlari haqida gapirdilar.
Shundan so`ng, UrDU rektori Bahrom Abdullayev so`zga chiqib, tadbirga yig`ilgan barchaga o`z minnatdorchiligini, o`zining samimiy tilak va istaklarini bildirdi. Maktab o`quvchilarini qunt bilan o`qib, shu dargohning talabasi bo`lishlariga chaqirib, olimpiada g`oliblarini e`lon qildi.
Olimpiada natijalari A (5-6 sinflar), B (7-8 sinflar) hamda C (10-11 sinflar) darajalar bo`yicha baholandi.
A (5-6 sinflar) darajaga ko`ra:
I o`rin – Atajonova Zuhra– Gurlan tumani 41-maktab
II o`rin – Egamberganov Amirbek– Qo`shko`pir tumani 12-maktab
III o`rin – Po`latov Zayniddin – Xonqa tumani 7-IDUM
B (7-8 sinflar) darajaga ko`ra:
I o`rin – Egamberdiyev Maqsadbek– Bog`ot tumani 92-IMI
II o`rin – Otaboyev Jur`atbek– Xonqa tumani 48-IMI
III o`rinlar – Barganboyev Sherzodbek -  Bog`ot tumani 92-IMI va Komilova Dilnura - Bog`ot tumani 2-IMI
C (10-11 sinflar) darajaga ko`ra:
I o`rin – Bozorboyev Javohir – Bog`ot tumani 92-IMI
II o`rinlar – Nurjonov Navro`zbek – Qo`shko`pir tumani 1-IMI va Ochilov Avazbek - Qo`shko`pir tumani 1-maktab
III o`rin – Shokirov Shokirjon – Hazorasp tumani 1-IMI
Mazkur turnirning eng yuqori ball to`plagan yosh matematik Bog`ot tumani 3-maktabning  5-sinf o`quvchisi Matyoqubov Boburjon olimpiadagi oliy o`rin egasi deb e`lon qilindi.
Barcha g`oliblarga universitet rektorining Diplomlari hamda esdalik sovg`alari, shuningdek, ushbu olimpiada ishtirokchilarining o`qituvchilariga Tashakkurnomalar universitet faxriy ustozlari tomonidan topshirildi.
Tadbir davomida ijro etilgan kuy-qo`shiqlar ishtirokchilarga o`zgacha jo`shqinlik, bayramona kayfiyat baxsh etdi.

Состоялась церемония награждения победителей турнира памяти по математике
5 июня 2021 года в Ургенчском государственном университете прошел турнир памяти по математике среди школьников. Данный турнир был посвящен памяти Исмаила Абдуллаева, математика, кандидата физико-математических наук, доцента, много лет проработавшего в УрГУ.
В нем приняли участие талантливые ученики всех школ области, увлекающиеся математикой. В первой половине дня участники турнира решали задачи. Во второй половине дня во Дворце культуры университета прошел литературный художественный вечер памяти, и состоялась церемония награждения победителей.
В этом памятном вечере, посвященном Исмаилу Абдуллаеву, приняли участие его друзья, коллеги, члены семьи, профессора и преподаватели физико-математического факультета, студенты и участники олимпиады.
В начале мероприятия почтили память учителя. Профессор узбекского языкознания, д.ф.н. Зариббой Дусимов, д. с.-х. н., профессор Гойибназар Сотипов, профессор Национального университета Узбекистана, д.ф.-м.н.. Баходир Шойимкулов, профессор Хушнут Бабаджонов, заслуженный педагог, доцент, д.ф.-м.н. Султанпошша Машарипова, ученик Рузимбой Мадрахимов рассказали об Исмаиле Абдуллаеве, в частности, о жизни и научной деятельности преподавателя, его исследованиях, традициях «Устоз–шогирд», также о вкладе в повышение качества и эффективности образования.
Ректор УрГУ Бахром Абдуллаев в своем выступлении обратился к присутствующим и выразил свою благодарность и пожелания. Б.Абдуллаев объявил победителей Олимпиады и призвал учеников стать студентами данного университета.
Результаты олимпиады оценивались по уровням А (5-6 классы), В (7-8 классы) и С (10-11 классы).
По уровню А (5-6 классы):
I место - Атажонова Зухра - 41 школа Гурленского района;
II место - Эгамберганов Амирбек - 12 школа Кушкупирского района;
III место - Пулатов Зайниддин - 7-я Государственная специализированная средняя школа Хонкинского района;
По уровню В (7-8 классы):
I место - Эгамбердиев Максадбек - 92-я Специализированная школа-интернат Багатского района;
II место - Отабоев Джуратбек - 48-я Специализированная школа-интернат Ханкинского района;
III место - Барганбоев Шерзодбек - 92-я Специализированная школа-интернат Багатского района и Камилова Дилнура - 2-я  специализированная школа-интернат Багатского района;
По уровню С (10-11 классы):
I место - Бозорбоев Жавохир – 92-я специализированная школа-интернат Багатского района;
II место - Нуржанов Наврузбек - 1-я специализированная школа-интернат Кушкупирского района и Очилов Авазбек - 1-я школа Кушкупирского района.
III место - Шокиров Шокиржон - 1-я специализированная школа-интернат Хазараспского района.
Победителем олимпиады стал юный математик с наивысшим результатом турнира Матякубов Бобуржон, ученик 5-го класса 3-й школы Багатского района.
Победители были награждены грамотами и памятными подарками от имени ректора вуза, а учителя участников олимпиады награждены благодарственными письмами от почетных преподавателей вуза.