Professor Xushnud Babajonov tavalludining 80 yilligi, ilmiy-pedagogik faoliyatining 55 yilligiga bag`ishlangan ilmiy-nazariy anjuman o`tkazildi
Urganch davlat universitetining faxrli ustozlaridan biri, professor, tilshunoslik fanining rivojiga munosib hissa qo`shib kelayotgan, rus tili metodikasini shakllanishida o`z o`rniga ega yetuk olim Xushnud Babajonov tavalludiga 80 yil, ilmiy-pedagogik faoliyatiga esa 55 yil to`ldi.
Ushbu sana munosabati bilan bugun, 2021-yil 23-iyun kuni Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida ilmiy-nazariy anjuman va tantanali kecha bo`lib o`tdi.
O‘z qalb qo‘rini, ko‘z nurini, mehr – muhabbatini ilm-fan rivojiga bag`ishlagan, kelajagi buyuk yurtga barkamol avlodlarni – komil insonlarni tarbiyalashdek mas’uliyatli vazifani zimmasiga olib, bu olijanob ishni sharaf bilan bajarishga bel bog`lagan ustozmizni qutlash, e’zozlash maqsadida respublikaning taniqli akademiklari, professor hamda fan doktorlari, ustozning kasbdosh do`stlari, oila a`zolari, universitet professor-o`qituvchilari hamda talaba-yoshlar to`plandi.
Anjumanni Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev kirish so`zi bilan ochib berib, o`z tilak-istaklari ila ustozni qizg`in tabriklab, rektorat nomidan esdalik sovg`alar taqdim qildi.
Anjumanda viloyat hokimining o‘rinbosari S.Salayev, akademik A.Sa`dullayev, professor K.Eshchanov, f.f.d, professor S.Ro`zimboyev, f.f.d, professor Z.Do`simov, Filologiya fakulteti dekani dots. D.G`ayipov, BuxDU professori I.G`aniyev, t.f.d., professor M.Jumaniyozov, t.f.d, professor R.Abdullayev, professor A.Jumaniyozov, Xorijiy filologiya fakulteti dekani dots. Z.Jumaniyozov, f.f.d N.Sobirova va boshqalar so`zga chiqib, ustozning hayoti va ilmiy faoliyati, olib borgan tadqiqotlari, ustoz-shogird an`analari, tashabbuskorligi, jamoada ta’lim-tarbiya sifati va samaradorligini oshirish yо‘lidagi xizmatlarini e`tirof etib, o`z dil izhorlari, samimiy tilak va istaklarini bildirdilar.
Anjumanning badiiy qismida talabalar tomonidan ustozni ulug`lovchi tabrik she`rlar hamda kuy-qo`shiqlar ijro etildi.

Scientific-theoretical conference dedicated to the 80th anniversary of professor Khushnud Babajanov, 55th anniversary of scientific and pedagogical activity
Khushnud Babajonov, one of the honorary teachers of Urgench State University, a professor, a leading scientist who has made a worthy contribution to the development of linguistics and played a significant role in the formation of the Russian language methodology, is 80 years old and his scientific and pedagogical activity 55 years old.
In connection with this date, today, June 23, 2021, in the Cultural Hall of Urgench State University was held a scientific-theoretical conference and a solemn evening.
The well–known academicians, professors, and doctors of the science of the Republic, his friends among colleagues, family members, professors, and teachers and students and youth of the University gathered in order to congratulate and honor the teacher, who devoted his soul, eyesight, love to the development of Science, took the responsible task of educating harmoniously developed generations - perfect people for the future of the great country, and decided to do this noble work with honor.
PROFESSOR XUSHNUD BABAJONOV TAVALLUDINING 80 YILLIGI, ILMIY-PEDAGOGIK FAOLIYATINING 55 YILLIGIGA BAG`ISHLANGAN ILMIY-NAZARIY ANJUMAN O`TKAZILDI
Rector of Urgench State University B.Abdullayev opened the conference with an introductory speech, warmly congratulated the teacher, and presented gifts on behalf of the rectorate.
In the conference Deputy Governor S.Salayev, Academician A.Sa`dullayev, Professor K.Eshchanov, Ph.D., Professor S.Rozimboyev, Ph.D., Professor Z.Dosimov, Dean of the Faculty of Philology docent D.Gayipov, professor of Bukhara State University I.Ganiyev, doctor of technical sciences, professor M.Jumaniyozov, doctor of technical sciences, professor R.Abdullayev, professor A.Jumaniyozov, dean of the faculty of Foreign philology docent Z.Jumaniyozov, Ph.D. N.Sobirova and others attended and spoke about the recognizing life and scientific activity of the teacher, his research, the teacher-student traditions, his initiative, his contribution to improving the quality and effectiveness of education in the community, expressed their sincere and warm wishes.
In the artistic part of the conference, students performed congratulatory poems and songs in honor of the teacher.