Kafedramiz dotsenti A.A.Masharipov 2022 yil 4-6 iyun kunlari Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilk palatasi O‘zbekiston Respublikasi Ekologik partiyasi fraksiyasi hamda O‘zbekiston Respublikasi Ekologik partiyasi bilan hamkorlikda 5 iyun – “Butun jahon atrof-muhit himoyasi kuni” ga bag‘ishlangan “Ekologik startaplarni hayotga tadbiq etish” mavzusidagi respublika ilmiy-amaliy konferensiyasida o‘zining ilmiy maqolasi va startap loyihasi bilan ishtirok etdim.
Konferensiya so‘ngida O‘zbekiston Respublikasi Ekologik partiyasining tashakkurnomasi hamda tanlovning 1 – darajali diplomi bilan taqdirlandi.https://urdu.uz/user_files/user_45/6-iyun.png

Republican scientific-practical conference on "Implementation of ecological startups in life".
Associate professor of our department A.A. Masharipov in Tashkent on June 4-6, 2022 in cooperation with the faction of the Ecological Party of the Republic of Uzbekistan of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and the Ecological Party of the Republic of Uzbekistan on June 5 - "World Environment Protection Day" I participated in the republican scientific-practical conference dedicated to "Implementation of ecological startups in life" with my scientific article and startup project.
At the end of the conference, he was awarded with a letter of thanks from the Ecological Party of the Republic of Uzbekistan and a 1st degree diploma of the competition.