17 iyun – Butun jahon cho‘llashish va qurg‘oqchilikka qarshi kurash kuni
Kun tartibidagi masala yuzasidan kafedra mudiri dos. S.Babajanova so‘zga chiqib, Butun jahon cho‘llashish va qurg‘oqchilikka qarshi kurash kunining kelib chiqish sabablari va ahamiyati haqida gapirib o‘tdi. Shundan so‘ng tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati K.Jumaniyazov, O‘zbekiston Ekologik partiyasi Xorazm viloyati kengashi rais o‘rinbosari B.Qalandarov, O‘zbekiston Ekologik partiyasi Urganch shahar kengashi partiya tashkiloti raisi Ro‘zmetov Mansurbek, Tabiiy fanlar fakulteti professor – o‘qituvchilari, universitet tyutorlar kengashi raisi R. Matchanov va talabalar ishtirok etayotganligi borasida ham gapirib o‘tdi.
Tadbirda mavzu yuzasidan Oliy Majlis deputati K.Jumaniyozov, B.Qalandarov, “Ekologiya va HFX” kafedrasi dotsenti A.Masharipovlar ma’ruza qilishdi. Umumiy jihatda ma’ruzalarda ushbu sana BMTning cho‘llanishga qarshi kurashish Konvensiyasi bilan bog‘liq bo‘lib, 1994 yilda BMTning atrof muhitni muhofaza qilish konferensiyasida qabul qilingan. Cho‘llanish va qurg‘oqchilikka qarshi kurash kunining bu galgi shiori “Qurg‘oqchilikni birgalikda yengamiz” deb nomlanib, qurg‘oqchilik keng miqyosda hosilni yo‘qotish, o‘rmon yong‘inlari va suv yetishmasligi natijasida insoniyatga zarar yetkazish nuqtai nazaridan eng vayronkor tabiiy ofatlardan biri ekanligi qayd etib o‘tildi.
Shuningdek, O‘zbekiston uchun sahrolashuv va qurg‘oqchilikka qarshi kurash masalalari barqaror rivojlanishni ta’minlashda ustuvor o‘rin egallaydi. Bu borada izchil chora-tadbirlar va xalqaro loyihalar amaliyotga tatbiq etilayapdi. Xususan, yurtimizda 2017 yildan buyon CADI “Markaziy Osiyodagi cho‘llar bo‘yicha tashabbus” loyihasi ham amalga oshirilganligi ta’kidlandi.
Tadbir davomida talabalarni qiziqtirgan savollariga mutaxassislar tomonidan javoblar berildi. Tadbir baxs-munozaraga boy, qiziqarli va mazmunli tarzda o‘tildi.

17 июня — Всемирный день борьбы с опустыниванием и засухой
По вопросу повестки дня начальник отдела доц. С. Бабаджанова выступила с речью и рассказала о причинах и значении Всемирного дня борьбы с опустыниванием и засухой. После этого выступили депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан К. Джуманиязов, заместитель председателя Хорезмского областного совета Экологической партии Узбекистана Б. Каландаров, председатель партийной организации города Ургенча. Совет Экологической партии Узбекистана Розметов Мансурбек, профессора факультета естественных наук, председатель тьюторского совета вуза Р. Матчанов также рассказали об участии студентов.
На мероприятии выступили депутат Олий Мажлиса К. Джуманийозов, Б. Каландаров, доцент кафедры «Экология и ГФХ» А. Машарипов. Вообще говоря, эта дата связана с Конвенцией ООН по борьбе с опустыниванием, которая была принята в 1994 году на Конференции ООН по охране окружающей среды. Тема Дня борьбы с опустыниванием и засухой в этом году — «Победим засуху вместе» Засуха — это самая разрушительная человеческая жертва с точки зрения повсеместной потери урожая, лесных пожаров и нехватки воды, было отмечено, что это одно из стихийных бедствий.
Также для Узбекистана вопросы борьбы с опустыниванием и засухой занимают приоритетное место в обеспечении устойчивого развития. В этом направлении реализуются последовательные меры и международные проекты. В частности, было отмечено, что с 2017 года в нашей стране реализуется проект CADI «Инициатива по пустыням в Центральной Азии».
В ходе мероприятия на вопросы студентов ответили специалисты. Мероприятие было насыщенным дискуссиями, интересными и содержательными.