"Navoiyxon talaba" ko'rik-tanlovining yangi o'quv yilidagi ilk soni bo'lib o'tdi
Bugun, 28-oktabr kuni Alisher Navoiy ijodini, boy adabiy merosini chuqur oʻrganish, uning asarlari mazmun-mohiyatini teran anglash maqsadida universitet talabalari ishtirokida anʼanaviy tarzda oʻtkazilib kelinayotgan "Navoiyxon talaba" ko‘rik- tanlovining 2022/2023-oʻquv yilidagi ilk soni bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning ilk shartida Hazrat Navoiy gʻazallari talabalar tomonidan mohirona bayon etildi. Tanlovning ushbu sonida 6 nafar ishtirokchi she‘riyat mulkining sultoni nazmidan namunalarni yoddan, ifodali oʻqish, asarlari tarkibidagi so'zlarning lug'aviy ma'nosini tahlil qilish, baytlarini sharhlash orqali ijodiy maydonda bahsga kirishdilar.
Tadbirning badiiy qismi 208 - o‘zbek tili guruhining iqtidorli talabalari tomonidan Navoiy ijodiyotiga doir kuy-qo‘shiqlar, raqslar va Oybekning "Navoiy" romani asosida ishlangan sahna ko‘rinishi ijro qilindi.
2-o'rin: 202-guruh talabasi Hasanboyeva Munisa hamda shu guruh talabasi Bahodirova Gulnoza
3-o'rin: 207-guruh talabasi Poʻlatova Rohila
Tanlov g'oliblari hamda kechaning faol talabalariga Filologiya fakulteti dekani dots. D.Q.Gʻayipov hamda ushbu koʻrik-tanlovning hayʼat raisi, O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi mudiri, dots. S.Matkarimova tomonidan Diplom hamda esdalik sovg'alar taqdim qilindi.

The first edition of the "Navoi Khan Student" competition in the new academic year was held
Today, on October 28, the first edition of the "Navoiykhan student" audition competition for the 2022/2023 academic year, which is traditionally held with the participation of university students in order to deeply study Alisher Navoi's creativity, rich literary heritage, and deeply understand the essence of his works. passed.
Hazrat Navoi's ghazals were skillfully narrated by the students in the first part of the event. In this edition of the competition, 6 participants entered into a debate in the creative field by memorizing and expressively reading samples from the poems of the Sultan of Poetry, analyzing the dictionary meaning of the words in their works, and commenting on their stanzas.
The artistic part of the event - talented students of the Uzbek language group 208 performed songs and dances about Navoi's art and a scene based on Oibek's novel "Navoi".
Students who actively participated in 3 conditions were duly evaluated by the jury. According to the results of the competition:
2nd place: Hasanboyeva Munisa, a student of group 202, and Bahadirova Gulnoza, a student of the same group
The winners of the contest and the active students of the evening were invited by the dean of the Faculty of Philology, Assoc. D.Q. Gayipov and the chairman of the board of this competition, the head of the department of Uzbek language and literature, Assoc. Diploma and souvenirs were presented by S. Matkarimova.