Urganch davlat universiteti “Meva-sabzavotchilik” kafedrasi o'qituvchisi Matyaqubov Maqsad "Poliz ekinlarini yetishtirishda asosiy muommolar" mavzusida ilmiy-uslubiy seminar o'tkazdi.
Meva- sabzavotchilik kafedrasi o‘qituvchisi Matyoqubov.M “Poliz ekinlarini yetishtirishda asosiy muommolar”mavzusidagi ilmiy-uslibiy seminarida qooq,loviya va mosh ekinlarining ahamiyati, bioilogik xususiyatlari  to‘g‘risida  batafsil  ma’lumotlar berdilar. Qovoq ekini uchun eng yaxshi o‘tmishdosh ekin bu g‘alla va bedadir. Qovoq ekini karam, sabzi, makkajo‘xori va sholidan keyin ekilsa fuzarioz so‘lish kasalligiga kam chalinadi va hosildorlik oshadi. Bir dalaga qovun 1-2 yil ekilgandan keyin, u yerga 5-7 yildan so‘ng qayta ekish mumkin.Ekish muddati: Janubiy viloyatlarda 1-10-aprel; markaziy viloyatlarda 10-20-aprel; shimoliy viloyatlarda 25-aprel-10-may.Ekish sxemasi: (290 + 70)/2 x 90 sm. Urug‘ sarfi- 5-6 kg/ga.  Sug‘orish: Ertagi navlar 4-5 marta, o‘rtagi navlar 5-6 marta, kechpishar navlar 6-7 marta. Sug‘orish meʼyori 400-500 m3/ga. to'g'risida ma'lumot berib, yetishtirish texnologiyasi bo'yicha bir qancha kamchiliklarni sanab o'tdilar.

Преподаватель кафедры «Плодоовощные хозяйства» Ургенчского государственного университета Матякубов Максад провел научно-методический семинар на тему «Основные проблемы выращивания рисовых культур».
Преподаватель кафедры плодоовощной продукции Матегубов М. на научно-методическом семинаре по теме «Основные проблемы возделывания рисовых культур» дал подробную информацию о значении и биологических свойствах культур гороха, фасоли и макаши. Лучшими предшественниками для тыквенных культур являются зерно и люцерна. Если культуру тыквы сажать после капусты, моркови, кукурузы и риса, она меньше подвержена заболеванию фузариозным увяданием и урожайность увеличивается. После посадки дыни на одном поле на 1-2 года, пересадить ее туда можно через 5-7 лет.Срок посадки: 1-10 апреля в южных регионах; 10-20 апреля в центральных регионах; в северных регионах 25 апреля-10 мая. Схема посадки: (290+70)/2 х 90 см. Расход семян – 5-6 кг/га. Полив: Ранние сорта 4-5 раз, средние сорта 5-6 раз, вечерние сорта 6-7 раз. Норма орошения 400-500 м3/га. дал информацию об этом и перечислил ряд недостатков технологии выращивания.