Urganch davlat universiteti “Meva-sabzavotchilik” kafedrasi o'qituvchisi Matyaqubov Maqsad "Poliz ekinlarini yetishtirishda asosiy muommolar" mavzusida ilmiy-uslubiy seminar o'tkazdi.
Meva- sabzavotchilik kafedrasi o‘qituvchisi Matyoqubov.M “Poliz ekinlarini yetishtirishda asosiy muommolar”mavzusidagi ilmiy-uslibiy seminarida qooq,loviya va mosh ekinlarining ahamiyati, bioilogik xususiyatlari  to‘g‘risida  batafsil  ma’lumotlar berdilar. Qovoq ekini uchun eng yaxshi o‘tmishdosh ekin bu g‘alla va bedadir. Qovoq ekini karam, sabzi, makkajo‘xori va sholidan keyin ekilsa fuzarioz so‘lish kasalligiga kam chalinadi va hosildorlik oshadi. Bir dalaga qovun 1-2 yil ekilgandan keyin, u yerga 5-7 yildan so‘ng qayta ekish mumkin.Ekish muddati: Janubiy viloyatlarda 1-10-aprel; markaziy viloyatlarda 10-20-aprel; shimoliy viloyatlarda 25-aprel-10-may.Ekish sxemasi: (290 + 70)/2 x 90 sm. Urug‘ sarfi- 5-6 kg/ga.  Sug‘orish: Ertagi navlar 4-5 marta, o‘rtagi navlar 5-6 marta, kechpishar navlar 6-7 marta. Sug‘orish meʼyori 400-500 m3/ga. to'g'risida ma'lumot berib, yetishtirish texnologiyasi bo'yicha bir qancha kamchiliklarni sanab o'tdilar.

Matyakubov Maksad, a teacher at the Department of Fruit and Vegetable Farming at Urgench State University, conducted a scientific and methodological seminar on the topic “Main problems of growing rice crops.”
The lecturer of the Department of fruits and vegetables Mategubov M. at the scientific and methodological seminar on the topic "The main problems of rice cultivation" gave detailed information about the significance and biological properties of pea, bean and macasha crops. The best precursors for pumpkin crops are grain and alfalfa. If pumpkin culture is planted after cabbage, carrots, corn and rice, it is less susceptible to fusarium wilt disease and yields increase. After planting a melon in one field for 1-2 years, it can be transplanted there in 5-7 years.Planting time: April 1-10 in the southern regions; April 10-20 in the central regions; April 25-May 10 in the northern regions. Planting pattern: (290+70)/ 2 x 90 cm. Seed consumption is 5-6 kg/ha. Watering: Early varieties 4-5 times, medium varieties 5-6 times, evening varieties 6-7 times. The irrigation rate is 400-500 m3/ha. he gave information about this and listed a number of disadvantages of the cultivation technology.