O'zbek tili va adabiyoti kafedrasida "Adabiyotshunoslikning dolzarb muammolari" nomli ilmiy-nazariy hamda "O'zbek adabiyotini o'qitishning dolzarb muammolari" nomli ilmiy-uslubiy seminar bo'lib o'tdi.
Joriy yilning 21-fevral kuni Urganch davlat universiteti O'zbek filologiyasi fakulteti O'zbek tili va adabiyoti kafedrasida "Adabiyotshunoslikning dolzarb muammolari" nomli ilmiy-nazariy hamda "O'zbek adabiyotini o'qitishning dolzarb muammolari" nomli ilmiy-uslubiy seminar bo'lib o'tdi.
Seminar yig'ilishida dotsent B.Rahimova "Adabiyot darslarida ko'rgazmalilik, videotasvirlardan foydalanishning ahamiyati", kafedra o'qituvchisi D.Qo'ziyeva "Ogahiy g'azallarida faqir maqomi va faqir obrazi" mavzusida o'z ma'ruzalarini bayon qilishdi. Yig'ilishda O'zbek tili va adabiyoti kafedrasining professor-o'qituvchilari hamda tadqiqotchilari faol qatnashdi va mavzu yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi.

A scientific-theoretical seminar "Actual problems of literary studies" and a scientific-methodical seminar "Actual problems of teaching Uzbek literature" were held at the department of Uzbek language and literature.
On February 21 of this year, a scientific-theoretical seminar entitled "Actual problems of literary studies" and "Actual problems of teaching Uzbek literature" was held at the Uzbek language and literature department of the Uzbek philology faculty of Urganch State University. passed.
At the meeting of the seminar, associate professor B. Rahimova presented their lectures on the topic of "Visuality, the importance of using video images in literature classes", department teacher D. Koziyeva, "The status of the poor and the image of the poor in Ogahi's ghazals". Professors and researchers of the Department of Uzbek language and literature actively participated in the meeting and expressed opinions on the topic.