Professor-o'qituvchilarimiz Ozarbayjon Respublikasi Milliy Ilmlar akademiyasida Ozarbayjon shoiri Muhammad Fuzuliy tavalludining 530 yilligiga bag'ishlangan xalqaro ilmiy konferensiyada ishtirok etdilar
Joriy 15-aprel kuni Ozarbayjon Respublikasi Milliy Ilmlar akademiyasida Ozarbayjon shoiri Muhammad Fuzuliy tavalludining 530 yilligiga bag'ishlangan xalqaro ilmiy konferensiya bo'lib o'tdi. Mazkur ilmiy konferensiyada Urganch davlat universitetidan tashrif buyurgan delegatsiya ham faol ishtirok etdi.
Unda Urganch davlat universiteti O'zbek filologiyasi fakulteti dekani professor D.G'ayipov o'z ma'ruzasi bilan qatnashdi.

Our professors and teachers participated in the international scientific conference dedicated to the 530th anniversary of the birth of the Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli at the National Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan
On April 15, an international scientific conference dedicated to the 530th anniversary of the birth of Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli was held at the National Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan. The visiting delegation from Urganch State University took an active part in this scientific conference.
The dean of Uzbek Philology Faculty of Urganch State University Professor D. Gayipov took part in it with his lecture.