Urganch davlat universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi stajor o'qituvchi Atajanov Temurning Xorazm viloyati shatoitida so’ruvchi va kemiruvchi zararkunandalarga qarshi innovatsion kurash mavzusidagi ilmiy-nazariy seminari
T.Atajanov “Xorazm viloyati shatoitida so’ruvchi va kemiruvchi zararkunandalarga qarshi innovatsion kurash”mavzusida ma’ruzaga chiqdi.Ma’ruzada Kimyoviy himoya usuli (oʻsimliklar himoyasida) — oʻsimlik zararkunandalari, kasalliklari va begona oʻtlarga qarshi kurashda kimyoviy moddalardan foydalanish. Jahon qishloq xoʻjaligida 1945-yildan keyin bir qator samarali preparatlar yaratilishi bilan keng qoʻllanila boshladi. Kimyoviy himoya usuliu.da faqatgina xoʻjalik hamda sanitariya-gigiyena jihatdan aprobatsiyadan oʻtgan va Davlat komissiyasi ruxsat etgan pestitsidlar qoʻllaniladi. Bu tadbirlarga rioya qilish qishloq xoʻjaligi mahsulotlarida pestitsidlarning butunlay qolmasligini yoki ular miqdorining yoʻl qoʻyilgan darajadan ortib ketmasligini taʼminlaydi. Oʻzbekistonda dehqonchilikning har bir tarmogʻi uchun kimyoviy vositalarni qoʻllash tadbirlari, yaʼni har bir preparatning sarf meʼyori, ishlov berishni boshlash hamda tugatish muddatlari va takrorlash soni belgilangan. Kimyoviy himoya usuliu.da koʻriladigan tadbirlar 2 xil boʻladi: oldini olish va zararkunandalarni yoʻq qilish. Oldini olish tadbirlari zararkunanda organizmlar oʻsimliklarni shikastlamasdan oldin oʻtkaziladi (urugʻlikni dorilash, kimyoviy preparatlarni ekish bilan birga yerga solish va boshqalar); bu maqsadda foydalaniladigan pestitsid oʻz taʼsir kuchini qoʻllanilgandan keyin maʼlum muddat saqlab turishi kerak. 3ararkunandalarni yoʻq qilishga qaratilgan tadbirlar oʻsimlikni shikastlay boshlagan zararkunandalarga qarshi amalga oshiriladi. Buning uchun ishlov berishni butun ekin maydonlari yoki daraxtzorlarda optimal muddatlarda oʻtkazish zarur. Kimyoviy himoya usuliu.dan toʻgʻri foydalanish uchun zararkunandalar sonini muttasil hisobga olish amalga oshiriladi, shuningdek, zararkunanda va kasalliklarning rivojlanishi hamda koʻpayishi prognozi tuziladi, ularning zarar keltirish imkoniyati darajasi aniqlanadi, himoya tadbirlarining samaradorligi baholanadi. Zararkunandalar keng tarqalgan joylarda Kimyoviy himoya usuliu. tadbirlari ulardan boshqa samarali himoya choralari boʻlmagandagina oʻtkaziladi.

Научно-теоретический семинар Атаджанова Темура, преподавателя-стажера кафедры плодоовощной деятельности Ургенчского государственного университета, на тему инновационной борьбы с сосущими и грызунами-вредителями в шатаите Хорезмской области
Т. Атажанов прочитал лекцию на тему «Инновационная борьба с сосущими и грызунами-вредителями на полях Хорезмской области». Широкое применение в мировом сельском хозяйстве он начал после 1945 года с созданием ряда эффективных препаратов. В методе химической защиты используются только пестициды, одобренные Госкомиссией и одобренные Госкомиссией. Соблюдение этих мер гарантирует, что пестициды не останутся полностью в сельскохозяйственной продукции или их количество не превысит допустимый уровень. Для каждой отрасли сельского хозяйства Узбекистана определены меры по использованию химических средств, т.е. норма расхода каждого препарата, сроки начала и окончания обработки, количество повторений. Существует два типа мер химической защиты: профилактика и борьба с вредителями. Профилактические мероприятия проводятся до того, как вредные организмы повредят растения (обработка семян, внесение в почву химических препаратов одновременно с посадкой и т. д.); пестицид, используемый для этой цели, должен сохранять свою эффективность в течение определенного периода времени после применения. 3. Мероприятия, направленные на ликвидацию участников, проводятся против вредителей, начавших повреждать растение. Для этого необходимо проводить обработку на всей посевной площади или в рощах в оптимальные сроки. Для правильного применения методов химической защиты постоянно ведется подсчет численности вредителей, а также составляется прогноз развития и увеличения вредителей и болезней, определяется уровень их потенциальной вредоносности, эффективность защитных мер. меры оцениваются. Метод химической защиты в местах распространения вредителей. мероприятия проводятся только при отсутствии других эффективных мер защиты.