UrDU Filologiya va san'at fakulteti Rus tili va adabiyoti kafedrasi o'qituvchilari Z.D.Jumaboyeva hamda Sh.A.Kateyeva joriy o'quv yili davomida o'tkazilishi belgilangan tadbirlar rejasi doirasida 5-sonli TTJga tashrif buyurishib, talabalar bilan "9-may Xotira va qadrlash kuni" ga
bag'ishlangan davra suhbati tashkil qildilar.
Unda ajdodlarni xotirlash va keksalarni e’zozlash, ulug‘ qadriyat hisoblanib, bu borada mamlakatimizda har yili qabul qilinayotgan dasturlar haqida so'z bordi. 9-may yurtimizda keng miqyosda “Xotira va qadrlash kuni” katta tantanalar bilan nishonlanib, 1941-1945 yillar urush
va mehnat frontida tinchlik uchun kurashib halok bo‘lgan jasur va matonatli o‘g‘lonlar hotirasi yod etildi hamda urush va mehnat frontida jasorat ko‘rsatgan nuroniylarimiz e’zozlanishi xalqimizga xos qadriyatlar ko‘zgusi akanligi e'tirof etildi.

Встреча со студентом
Преподаватели кафедры русского языка и литературы факультета филологии и искусств УрГУ З.Д. Джумабоева и Ш.А. Катеева в рамках запланированных мероприятий на текущий учебный год посетила 5-й ТД и организовала круглый стол со студентами,
посвященный «Дню памяти и признательности 9 мая».
На встрече обсуждалась важность памяти предков и уважения к пожилым людям, что считается большой ценностью, а также программы, принимаемые в нашей стране каждый год в этой связи. 9 мая в нашей стране широко и торжественно отмечался
«День памяти и почестей», в честь мужественных и стойких людей, погибших в боях за мир на фронтах войны и труда 1941-1945 годов, и признавая, что чествование наших героев, проявивших мужество на фронтах войны и труда, является отражением ценностей, присущих нашему народу.