UrDU Xorijiy filologiya fakulteti professor-o'qituvchilari Astanada xalqaro seminar va treninglarda ishtirok etdi.  Joriy yilning 8–12-dekabr kunlari Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Xorijiy filologiya fakulteti professor-o'qituvchilari  Qozog‘istonning Astana shahrida L.N.Gumilyov nomidagi Yevroosiyo milliy universitetida o‘tkazilgan xalqaro seminar va treninglarda ishtirok etdi. Tadbir Britaniya Kengashining “Accelerating English Language Learning in Central Asia (AELLCA Phase II)” dasturi doirasida tashkil etildi. Tashrif davomida Astanadagi 87-maktab-gimnaziyada o‘qituvchilar uchun maxsus trening o‘tkazildi. Mashg‘ulotlarda ingliz tilini o‘qitishda zamonaviy yondashuvlar, kommunikativ metodlar va interfaol texnologiyalar bo‘yicha tajriba almashildi. Shuningdek, Ingliz tili va adabiyoti kafedrasi mudiri  R.Abidova Qozog‘iston va Qirg‘iziston o‘qituvchilari va talabalariga ma’ruzalar o‘qib, amaliy treninglar o‘tkazdi.
Seminarlarda PRESETT – ingliz tili o‘qituvchilarini dastlabki tayyorlash tizimi metodikasini amaliyotga tadbiq etish masalalari muhokama qilindi.O'tkazilgan uchrashuvlar natijasida Bishkek davlat universiteti va Yevroosiyo milliy universiteti bilan kelajakdagi hamkorlik yo‘nalishlari bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.

Профессора и преподаватели факультета иностранной филологии УрГУ приняли участие в международных семинарах и тренингах в Астане. С 8 по 12 декабря этого года преподаватели факультета иностранной филологии Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни приняли участие в международном семинаре и тренинге, проходивших в Евразийском национальном университете имени Л.Н. Гумилева в Астане, Казахстан. Мероприятие было организовано в рамках программы Британского Совета "Ускорение изучения английского языка в Центральной Азии (AELLCA Фаза II)". В ходе визита для учителей школы-гимназии № 87 в Астане был проведен специальный тренинг. В ходе тренингов был обмен опытом по современным подходам к преподаванию английского языка, коммуникативным методам и интерактивным технологиям. Кроме того, заведующая кафедрой английского языка и литературы Рохатой Абидова прочитала лекцию и провела практические занятия для преподавателей и студентов из Казахстана и Кыргызстана.
На семинарах обсуждалось практическое применение методики PRESETT – системы первоначальной подготовки учителей английского языка. В результате проведенных встреч были достигнуты договоренности о направлениях дальнейшего сотрудничества с Бишкекским государственным университетом и Евразийским национальным университетом.