5-sentabr kuni Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakultetida tanishtiruv haftaligi doirasidagi uchrashuvlar bo`lib o`tdi. Fakultet professor-o‘qituvchilari birinchi kurs talabalariga ta’lim jarayoni, fakultetdagi o‘quv-madaniy hayot, shuningdek, universitet ichki tartib-qoidalari tushuntirildi.
Uchrashuvda fakultet talabalari tomonidan so‘nggi yillarda erishilgan yuksak yutuqlar, xususan, Yevropa va Osiyo chempionatlaridagi g‘alabalar, hamda yo‘nalishlar kesimida professor-o‘qituvchilarning ilmiy salohiyati va tajribalari haqida ham atroflicha ma’lumotlar taqdim etildi.
Shuningdek, muloqotda universitet odob-axloq qoidalari, kredit-modul tizimi hamda o’quv va dars jarayonlari, shuningdek, fakultetda talabalar uchun yaratilgan imkoniyat va sharoitlar haqida ma’lumotlar berildi.

On September 5, meetings were held at the Faculty of Sports Activities, Pedagogy and Psychology as part of Orientation Week. The faculty’s teaching staff explained the academic process, the educational and cultural life of the faculty, as well as the internal rules and regulations of the university to first-year students.
During the meeting, detailed information was presented on the high achievements of the faculty’s students in recent years, particularly their victories at European and Asian championships, as well as on the scientific potential and professional experience of the faculty’s teaching staff across academic programs.
In addition, the dialogue included explanations of the university’s code of ethics, the credit-modular system, the organization of the academic and educational process, and the opportunities and conditions created for students at the faculty.