Bugun Urganch davlat universiteti Xorijiy filologiya fakulteti Roman-german filologiyasi kafedrasida germaniyalik ekspert, sun’iy intellekt bo‘yicha mutaxassis Renate Simonayt ishtirokida professor-o‘qituvchilar uchun seminar-trening tashkil etildi.
Trening davomida sun’iy intellektning ta’lim jarayonidagi o‘rni va ahamiyati, zamonaviy raqamli texnologiyalardan samarali foydalanish usullari hamda o‘qitishda innovatsion yondashuvlar haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Ishtirokchilar amaliy mashg‘ulotlar orqali turli KI vositalaridan foydalanish bo‘yicha o‘z bilim va ko‘nikmalarini yanada mustahkamlashdi.

Artificial Intelligence — an important factor in modern education!
Today, a seminar-training session for faculty members was organized at the Department of Romance-Germanic Philology of the Faculty of Foreign Philology at Urgench State University, with the participation of German expert and artificial intelligence specialist Renate Simonayt.
During the training, detailed information was provided on the role and importance of artificial intelligence in the educational process, effective ways of using modern digital technologies, and innovative approaches to teaching.
Through practical activities, participants further strengthened their knowledge and skills in using various AI tools.