Jumaniyazov  Maqsud  Jabbiyevich  1960-yilda tug‘ilgan, millati o‘zbek, 1982-yilda Toshkent politexnika institutining «Noorganik moddalar texnologiyasi» mutaxassisligini tugatgan. 1987-yilda nomzodlik, 2005-yilda esa doktorlik dissertasiyalarini himoya qilgan. Texnika fanlari doktori, professor.
M.J.Jumaniyazov  Urganch davlat universitetiga 1992-yilda  «Umumiy va organik kimyo» kafedrasi dosenti va  mudiri vazifasi lavozimiga ishga qabul qilingan.  Shu  yildan buyon oliy dargohga  mehr qo‘yib, sidqidildan fidokorona, halol mehnat qilib kelmoqda. U mazkur o‘quv dargohidagi faoliyati davrida oddiy o‘qituvchilikdan kafedra mudiri,  fakultet dekani, tarbiyaviy ishlar bo‘yicha rektor muovini va o‘quv ishlari prorektori darajasiga ko‘tarildi. Bor kuchi va bilimini vatanimiz uchun yuksak malakali kadrlar tayyorlashga bag‘ishlab kelayotgan tajribali va faol o‘qituvchi, bag‘rikeng rahbar, mamlakatimizda kimyoviy texnologiyalar sohasining taniqli, serqirra olimi.
M.J. Jumaniyazov 350 dan ortiq ilmiy ishlar, 11 ta ixtiro, 11 ta uslubiy qo‘llanmalar va ikkita monografiya muallifi. Ilmiy ishlari chet elning (Angliya, Avstraliya, Germaniya, Xitoy, Xindiston va Rossiya) va Respublikaning nufuzli ilmiy jurnallarida e’lon qilindi, 30 ortiq davlatlarda xalqaro anjumanlarda qatnashdi.

Профессору кафедры «Химические технологии» Ургенчского государственного университета, доктору технических наук Джуманиязову Максуду Джаббиевичу исполнились 60 лет
Джуманиязов Максуд Джаббиевич родился в 1960 году, по национальности узбек, в 1982 году окончил Ташкентский политехнический институт по специальности «технология неорганических веществ». В 1987 году защитил кандидатскую, а в 2005 году – докторскую диссертации. Доктор технических наук, профессор
В 1992 году М.Дж.Джуманиязов был принят на работу в Ургенчский государственный университет на должность доцента и заведующего кафедрой «Общая и органическая химия». С этого года он искренне, самоотверженно и честно трудится, проявляя любовь к своей деятельности и вузу. За время работы в данном учебном заведении он прошел путь от простого преподавателя до заведующего кафедрой, декана факультета, заместителя ректора по воспитательной работе и проректора по учебной работе. М.Дж.Джуманиязов, опытный и активный педагог, толерантный руководитель, видный, разносторонний ученый в области химических технологий, отдающий все свои силы и знания подготовке высококвалифицированных кадров для нашей Родины.
М.Дж.Джуманиязов является автором более 350 научных работ, 11 изобретений, 11 методических пособий и двух монографий. Научные работы публиковались в престижных научных журналах Республики и зарубежных стран (Англии, Австралии, Германии, Китая, Индии и России), а также участвовал в международных конференциях в более чем 30 странах.