"Ta'lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi"(maktabgacha ta'lim) mutaxassisligi magistrantlari almashinuv dasturi asosida faoliyat olib borishmoqda
Turkiyaning Izmir shahridagi Ege  universitetida Pedagogika fakulteti  "Maktabgacha ta'lim metodikasi" kafedrasi mudiri dotsent N.Quchqorova  boshchiligida bir guruh talabalar almashinuv dasturi asosida faoliyat olib borishmoqda. 13-dekabr kuni magistrlarimiz talabalarning amaliyot o'tash tizimi bilan tanishish maqsadida Turkiyaning Izmir shahridagi "Orkide" davlat maktabgacha ta'lim tashkilotida bo'lishdi. Jarayonlarni yaqindan o'rganib, tashkilotning moddiy-texnik bazasi, mashg'ulot xonalarining jihozlanishi hamda davlat va nodavlat MTTlarning o'ziga xos jihatlari bilan tanishishdi. Shu kunning ikkinchi yarmida Maktabgacha ta'lim yo'nalishi 3-kurs talabalari amaliyot o'tayotgan "Atakent Aysel" nomli maktabgacha ta'lim tashkilotiga tashrif buyurishdi. U yerda "Ritm" mashg'ulotlari jarayonini kuzatishdi hamda talabalarning amaliyot hujjatlari bilan tanishishdi.

Деятельность магистрантов специальности "Теория и методика обучения и воспитания" (дошкольное образование) по программе обмена
Заведующий кафедрой "методика дошкольного образования" педагогического факультета Университета Эге в Измире, Турция доцент Н.Под руководством кучкоровой группа студентов работает по программе обмена. 13 декабря наши магистры посетили Государственную дошкольную образовательную организацию "орхидея" в Измире, Турция, с целью ознакомления студентов с системой прохождения практики. Внимательно изучив процессы, ознакомились с материально-технической базой организации, оборудованием учебных помещений и спецификой государственных и негосударственных МТТ. Во второй половине дня учащиеся 3 курса дошкольного образовательного направления посетили дошкольную образовательную организацию "Атакент Айсель", где проходят практику. Там они наблюдали за ходом занятий" ритм " и знакомились с документами практики студентов.