Urganch Davlat Universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi stajor o`qituvchisi Atajanov Temurning Xorazm viloyati sharoitida so`ruvchi va kemiruvchi zararkunandalarga qarshi biologik kurash mavzusidagi ilmiy-nazariy seminari
S.Sadullaev so‘zga chiqib, kafedra dotsenti T.Atajanovga Xorazm viloyati sharoitida so`ruvchi va kemiruvchi zararkunandalarga qarshi biologik kurash mavzusidagi  ma’ruzasini boshlash uchun so’z berdi. Ma’ruzachi o‘z ma’ruzasida Respublikamizdagi oliy o’quv yurtlari talabalarining mazkur mavzu bo’yicha bilimlarini chuqurlashtirish, individual va guruhlarda sohadagi muammolarning yechimini tahlil qilish va qaror qabul qilish ko’nikmalarini shakllantirish, muammolarni yechishda bir necha maqbul yechimlarni topish hamda yaratilgan ishlanmalarni ishlab chiqarishga joriy etish malakasini shakllantirishdan iboratligini gapirdi. Dunyoda oziq-ovqat havsizligini taʼminlash va jaxon bozorida oʼz oʼrniga ega boʼlish maqsadida qishloq xoʼjaligi maxsulotlarini yetishtirish va ularni zararkunanda va kasalliklardan himoya qilishning ilgʼor texnologiyalari ustida tadqiqotlar olib borilmoqda. Аmmo urugʼmevali bogʼlarda yetishtirilayotgan mahsulotlarning bir qismi haligacha olma mevaxoʼri (Carpocapsa pomonella L.) tomonidan nobud boʼlishi bu zararkunandaga qarshi kurash tizimini takomillashtirishni talab etadi. Xususan Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 29 martdagi «Oʼzbekiston Respublikasida meva-sabzavotchilikni jadal rivojlantirishga doir qoʼshimcha chora-tadbirlar toʼgʼrisida»gi PF-5388-son Farmoni, Oʼzbekiston Respublikasining 2018 yil 9 iyuldagi «Oʼsimliklar karantini toʼgʼrisida»gi Oʼzbekiston Respublikasi qonuniga oʼzgartirish va qoʼshimchalar kiritish haqida OʼRQ-484-son qonuni, Prezidentimizning 2019 yil 23 oktyabrdagi farmoni bilan qabul qilingan Qishloq xo‘jaligini 2030 yilgacha rivojlantirish strategiyasida plantatsiya shaklida intensiv bog‘lar barpo etib yuqori mo’l xosil olish va Oʼzbekiston Respublikasining 2022 yil 28 yanvardagi PF-60-sonli Farmonining 30-maqsadida “Eksportbop mahsulotlar yetishtirish hamda meva-sabzavotchilikni rivojlantirish, intensiv bog‘lar maydonini 3 baravar va issiqxonalarni 2 baravar ko‘paytirib, eksport salohiyatini yana 1 milliard AQSh dollariga oshirish” kabi ko‘p masalalar  belgilab berildi. Ma`ruzachi mavzu yuzasidan qiziqarli ma`lumotlarga ega bo`lib u o`qituvchi va talabalarni mavzuga jalb etdi.  O’qituvchi esa bu faol usullarni qo’llash orqali talabalarning darsdagi ishtirokini, ular tomonidan berilgan savollarga tez va to’g’ri javob berish qobiliyatini, muammolarni hal etish uchun har xil takliflar kiritishini, o’tilgan fan bo’yicha ega bo’lgan amaliy ko’nikmalarini aniq va to’liқ baholash imkoniga ega bo’ladi.Seminar davomida  kafedra professor-o‘qituvchilari o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan ma’ruzachiga murojaat qildilar va savollariga javob oldilar.

Scientific-theoretical seminar of Atajanov Temur, intern teacher of the Department of Fruit and Vegetables of Urganch State University on biological control of sucking and rodent pests in Khorezm region
S. Sadullaev spoke and gave the floor to T. Atajanov, associate professor of the department, to start his lecture on biological control of sucking and rodent pests in Khorezm region.In his lecture, the speaker said that students of higher educational institutions in our Republic should deepen their knowledge on this topic, analyze solutions to problems in the field individually and in groups, and form decision-making skills, find some acceptable solutions for solving problems, and create he said that it consists in forming the qualification of introduction of developments into production. Research is being conducted on advanced technologies for growing agricultural products and protecting them from pests and diseases in order to ensure global food security and gain a place in the world market. However, the fact that some of the products grown in seed orchards are still destroyed by the apple borer (Carpocapsa pomonella L.) requires the improvement of the control system against this pest. In particular, Decree No. PF-5388 of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 29, 2018 "On additional measures for the rapid development of fruit and vegetable growing in the Republic of Uzbekistan", amendments and additions to the Law of the Republic of Uzbekistan "On Plant Quarantine" dated July 9, 2018 PF-60 of the Republic of Uzbekistan dated January 28, 2022, in the Strategy for the Development of Agriculture until 2030 adopted by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. In the 30th goal of the Decree no. The speaker had interesting information about the topic and attracted teachers and students to the topic. And by using these active methods, the teacher has students' participation in the lesson, the ability to quickly and correctly answer the questions asked by them, to make various suggestions for solving problems, to have the ability to learn about the studied subject. will have the opportunity to accurately and fully assess their practical skills.During the seminar, professors and teachers of the department addressed the speaker with questions they were interested in and received answers to their questions.