Urganch davlat universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi dotsenti Azad Raximovning Sabzavotchilik fanidan amaliy mashg’ulotlar o’tkazish mavzusidagi uslubiy-nazariy seminari
Ma’ruzachi o‘z ma’ruzasida sabzavot ekinlari ochiq maydonlarda (bahoryoz va kuz davrlarida) sabzavot hamda urugʻ, yopiq yerlarda (mavsumdan qatʼi nazar) sabzavot olish uchun yetishtiriladi. Himoyalangan yerlarda oʻsimlikning oʻsishi va rivojlanishi uchun  issiqxonalarda jami omillar sunʼiy yaratiladi va uni boshqarish mumkin. Bu esa qish, erta bahor, kech kuzda ham sabzavot yetishtirish imkoniyatini yaratadi. S.da yetishtiriladigan ekinlar turining koʻpligi, biologik xususiyatlarining xilmaxilligi bilan ham ajralib turadi. Oʻzbekistonda 70 ga yaqin turdagi S. ekinlari yetishtiriladi va qishloq xoʻjaligida salmokli oʻrinni egallaydi. Oʻrta Osiyoda qovunning 2000-yil ilgari, tarvuz, qovoq, bodring, piyoz, sabzi, kalampir, turp va boshqalarning undan ham ilgari ekilgani maʼlum. Xalq seleksiyasida sabzavot ekinlarining dunyoga mashhur navlari yaratilgan. Asrlar davomida sabzavot ekinlarining tur tarkibi oʻzgarib bordi. Mas, 19-asrning 2-yarmidan Rossiya orkali pomidor, kartoshka, karam, gulkaram, bolgar qalampiri, Xitoydan esa rediska, patisson, pekin karami va boshqa kirib keldi hamda asosiy ekinlar qatoridan joy oldi. amaliy mashg’ulotlarda kichik guruhlarda har bir guruhda bilimli, o’rta bilimli, kam bilimli talabalar tanlanib, ularga tarqatma materiallar beriladi va ular mustaqil o’z guruhi bilan birgalikda mavzuni tahlil qiladilar, tushunmovchiliklarni o’qituvchidan so’raydilar va dars tugashiga 20 minut qolganda guruhlar bir biri bilan savol javob qiladilar va baholanadilar.Shuning uchun ham mashg’ulot boshida ularning birgalikda ishlashi va bir biriga masalani to’liq tushuntirib xulosa qilishi lozim.Shu tariqa kafedra professor-o‘qituvchilari o’zilarini qiziqtirgan savollar bilan ma’ruzachi va talabarga murojaat qildilar va seminar savollarga boy hamda ko’tarinku ruhda o’tdi.

Научно-теоретический семинар доцента Ургенчского государственного университета Азада Рахимова кафедры плодоовощной деятельности на тему прохождения практики по овощеводству
В своей лекции спикер рассказал, что овощные культуры выращиваются как в открытом грунте (весной и осенью) для получения овощей и семян, так и на закрытых территориях (независимо от сезона). Суммарные факторы роста и развития растений на охраняемых территориях искусственно создаются и контролируются в теплицах. Это дает возможность выращивать овощи зимой, ранней весной и поздней осенью. Отличается большим количеством видов выращиваемых в С. культур и разнообразием их биологических свойств. В Узбекистане выращивают около 70 видов сельскохозяйственных культур С. и занимают важное место в сельском хозяйстве. Известно, что дыни были посажены в Средней Азии еще 2000 лет назад, а арбузы, тыквы, огурцы, лук, морковь, перец, редис и другие еще раньше. В народной селекции созданы всемирно известные сорта овощных культур. На протяжении веков видовой состав овощных культур менялся. Например, со второй половины XIX века из России пришли помидоры, картофель, капуста, цветная капуста, болгарский перец, редис, патиссон, пекинская капуста и другие, ставшие одной из основных сельскохозяйственных культур. На практических занятиях в малых группах в каждую группу отбираются образованные, среднеобразованные и плохо образованные студенты, им раздаются раздаточные материалы, и они вместе со своей группой самостоятельно анализируют тему, спрашивают преподавателя о недоразумениях, проводят 20 за несколько минут до окончания занятия в остальных группах отвечают друг другу на вопросы и оцениваются.Поэтому в начале тренинга они должны работать вместе и полностью объяснить друг другу вопрос.Таким образом, профессора и преподаватели кафедры задавали докладчику и студенту интересующие их вопросы, и семинар прошел насыщенно вопросами и в приподнятом настроении.