Urganch davlat universitetida xorijliklar uchun “Oʻzbek tili” kurslari tashkil etildi
Urganch davlat universiteti hamda Turkiya Respublikasining Turkistonliklar madaniyat va ijtimoiy yordam jamiyati oʻrtasida imzolangan oʻzaro hamkorlik memorandumiga asosan, oʻzbek tilining xalqaro miqyosdagi o‘rni va nufuzini oshirish, bu borada xorijiy hamkorlik aloqalarini rivojlantirish maqsadida turkiyaliklar uchun “Oʻzbek tili” kurslari tashkil etildi.
Kurslarda 20 nafarga yaqinga oʻzbek tilini oʻrganishga qiziqish baland turkiyalik turli soha vakillari ishtirok etdi.
“Oʻzbek tili” kurslari Oʻzbek filologiyasi fakulteti “Oʻzbek tilshunosligi” kafedrasi dotsenti Shahnoza Alimova tomonidan onlayn rejimda“Oʻzbekona” dasturi orqali olib borildi.
“Oʻzbek tili” kurslari A1 dars mashgʻulotlari 09.12.2023 dan 27.01.2024 gacha davom qildi. A1 imtihonidan oʻtgan tinglovchilarga A2 mashgʻulotlari 03.02.2024dan 31.03.2024gacha olib borildi. Kurs yakunida A2 imtihoni oʻtkazildi va imtihonni muvaffaqiyatli topshirgan tinglovchilarga Urganch davlat universiteti tomonidan A2 darajadagi sertifikat berildi.
Endilikda ushbu hamkorlik aloqalarini davom ettirgan holda B1, B2 darajagacha oʻzbek tilini oʻqitishni tashkil qilish rejalashtirilgan.

"Uzbek language" courses for foreigners were organized at Urganch State University
Based on the memorandum of cooperation signed between Urganch State University and the Society of Culture and Social Assistance of Turkestans of the Republic of Turkey, "Uzbek language" courses were organized for Turks in order to increase the position and prestige of the Uzbek language at the international level and develop foreign cooperation in this regard.
About 20 Turkish representatives from various fields who are interested in learning the Uzbek language took part in the courses.
The "Uzbek language" courses were conducted by Shahnoza Alimova, associate professor of the "Uzbek linguistics" department of the faculty of Uzbek philology, through the "Uzbekona" program.
"Uzbek language" courses A1 continued from 09.12.2023 to 27.01.2024. Students who passed the A1 exam were given A2 training from 02.03.2024 to 03.31.2024. At the end of the course, the A2 exam was held, and the students who successfully passed the exam were awarded an A2 certificate by Urganch State University.
Now it is planned to organize Uzbek language training up to B1, B2 level, continuing these cooperation relations.