ntraknozlar (yun. anthrax — kumir, nosos — kasallik) — oʻsimliklarning poya, barg va mevalarida Gloeosporium, Colletotrichum va Kabatilla urugʻlariga mansub parazit zamburugʻlar qoʻzgʻatadigan kasallik. Antraknozlar kasalligi aso-san donli, mevali, poliz ekinlari (beda, noʻxat, behi, olma, tok, anjir, yongʻoq, qovun, tarvuz, uzum, smorodina, malina, bodom, zigir), sitrus oʻsimliklari, choy va boshqalarlarda uch-raydi. Oʻsimlikning barg, meva, novda, ildiz qismlarini zarar-laydi. Barg va tugunchalar toʻkilib keta-di, meva sifati keskin pasayadi.        Antraknozlar bilan kasallangan bargda qoramtir hoshiyali toʻgarak qoʻngʻir dogʻlar paydo boʻladi, novda va mevada paydo boʻlgan dogʻ usti botiq, pushtisimon gʻubor bilan qoplanadi, keyinchalik yoriladi, yara hosil qiladi. Kasallik qoʻzgʻatuvchisi yozda konidiya holida rivojlanadi, sporalari zarar-langan urugʻlik, oʻsimlik qoldiqlari orqali yuqadi, suv yoki hasharotlar, kamdan-kam shamol orqali tarqaladi. Yoz namgarchilik kelgan yillarda Antraknozlar avj oladi. Bu zamburugʻ sporalari nam havoda va harorat 20 — 24° boʻlganda yaxshi rivoj-lanadi, harorat 28 — 30° ga yetganda ri-vojlanishi susayadi. Antraknozlar kasalligi poliz ekinlaridan qovun va tarvuz uchun juda xavfli. Antraknozlar bilan kasallangan poliz ekinlarining yosh nihollari, barglari, poya va mevalari zararlanadi, don-dukkakli ekinlarning ildiz boʻgʻzi, urugʻpallasi va yer ustki qismlari zararlanadi. Toklarda uchraydigan Antraknozlar ham xalq xoʻjaligiga katta zarar yetkazadi. Tok barglari, meva va poyalari zararlanadi. Barglarda yi-rik jigarrang, mevasida qoʻngʻir doglar paydo boʻladi. Toklardagi Antraknozlar kasalligi koʻproq Oʻrta Osiyo va Zakavkaze respu-blikalarida tarqalgan. Gʻoʻza antrakno-zi Yevropa, Osiyo, Afrika, Markaziy va Janubiy Amerika, Avstraliya va Okeaniyada uchraydi. Oʻzbekistonda uchramaydi va ka-rantin ob’ekti hisoblanadi.
Shu tariqa kafedra professor-o‘qituvchilari o’zilarini qiziqtirgan savollar bilan ma’ruzachi va talabarga murojaat qildilar va seminar savollarga boy hamda ko’tarinki ruhda o’tdi.

Abdullayev D., teacher of fruit and vegetable production at Urganch State University, held a scientific-theoretical seminar on the topic of "Using the Cluster Method to Combat Melon Diseases"
nthracnose (Greek anthrax - idol, nosos - disease) is a disease caused by parasitic fungi belonging to the genera Gloeosporium, Colletotrichum and Kabatilla in the stems, leaves and fruits of plants. Anthracnose disease mainly occurs in cereal crops, fruit crops (alfalfa, peas, quince, apple, vine, fig, walnut, melon, watermelon, grape, currant, raspberry, almond, flax), citrus plants, tea, etc. . It damages the leaves, fruits, branches, and root parts of the plant. Leaves and buds fall off, the quality of the fruit decreases sharply. Round brown spots with a dark border appear on a leaf infected with anthracnose, and the surface of the spot that appears on the stem and fruit is covered with a concave, pinkish powder, which then cracks and forms a wound. The causative agent develops in the form of conidia in the summer, its spores are transmitted through damaged seeds, plant residues, spread by water or insects, rarely by wind. Anthracnose is rampant in the years when the summer is wet. Spores of this fungus develop well in moist air and at a temperature of 20-24°, their development slows down when the temperature reaches 28-30°. Anthracnose disease is very dangerous for melons and watermelons. Young sprouts, leaves, stems, and fruits of rice crops infected with anthracnose are damaged, root canals, seed pods, and above-ground parts of legumes are damaged. Anthracnose on vines also causes great damage to the national economy. Vine leaves, fruits and stems are damaged. Large brown spots appear on the leaves, and brown spots appear on the fruit. Anthracnose disease in vines is more common in Central Asia and Transcaucasia. Cotton anthracnose is found in Europe, Asia, Africa, Central and South America, Australia and Oceania. It is not found in Uzbekistan and is considered a quarantine object.