ntraknozlar (yun. anthrax — kumir, nosos — kasallik) — oʻsimliklarning poya, barg va mevalarida Gloeosporium, Colletotrichum va Kabatilla urugʻlariga mansub parazit zamburugʻlar qoʻzgʻatadigan kasallik. Antraknozlar kasalligi aso-san donli, mevali, poliz ekinlari (beda, noʻxat, behi, olma, tok, anjir, yongʻoq, qovun, tarvuz, uzum, smorodina, malina, bodom, zigir), sitrus oʻsimliklari, choy va boshqalarlarda uch-raydi. Oʻsimlikning barg, meva, novda, ildiz qismlarini zarar-laydi. Barg va tugunchalar toʻkilib keta-di, meva sifati keskin pasayadi.        Antraknozlar bilan kasallangan bargda qoramtir hoshiyali toʻgarak qoʻngʻir dogʻlar paydo boʻladi, novda va mevada paydo boʻlgan dogʻ usti botiq, pushtisimon gʻubor bilan qoplanadi, keyinchalik yoriladi, yara hosil qiladi. Kasallik qoʻzgʻatuvchisi yozda konidiya holida rivojlanadi, sporalari zarar-langan urugʻlik, oʻsimlik qoldiqlari orqali yuqadi, suv yoki hasharotlar, kamdan-kam shamol orqali tarqaladi. Yoz namgarchilik kelgan yillarda Antraknozlar avj oladi. Bu zamburugʻ sporalari nam havoda va harorat 20 — 24° boʻlganda yaxshi rivoj-lanadi, harorat 28 — 30° ga yetganda ri-vojlanishi susayadi. Antraknozlar kasalligi poliz ekinlaridan qovun va tarvuz uchun juda xavfli. Antraknozlar bilan kasallangan poliz ekinlarining yosh nihollari, barglari, poya va mevalari zararlanadi, don-dukkakli ekinlarning ildiz boʻgʻzi, urugʻpallasi va yer ustki qismlari zararlanadi. Toklarda uchraydigan Antraknozlar ham xalq xoʻjaligiga katta zarar yetkazadi. Tok barglari, meva va poyalari zararlanadi. Barglarda yi-rik jigarrang, mevasida qoʻngʻir doglar paydo boʻladi. Toklardagi Antraknozlar kasalligi koʻproq Oʻrta Osiyo va Zakavkaze respu-blikalarida tarqalgan. Gʻoʻza antrakno-zi Yevropa, Osiyo, Afrika, Markaziy va Janubiy Amerika, Avstraliya va Okeaniyada uchraydi. Oʻzbekistonda uchramaydi va ka-rantin ob’ekti hisoblanadi.
Shu tariqa kafedra professor-o‘qituvchilari o’zilarini qiziqtirgan savollar bilan ma’ruzachi va talabarga murojaat qildilar va seminar savollarga boy hamda ko’tarinki ruhda o’tdi.

Преподаватель плодоовощеводства Ургенчского государственного университета Абдуллаев Д. провел научно-теоретический семинар на тему «Применение кластерного метода в борьбе с болезнями дыни»
нтракноз (греч. anthrax — идол, nosos — болезнь) — заболевание, вызываемое паразитическими грибами, принадлежащими к родам Gloeosporium, Colletotrichum и Kabatilla, в стеблях, листьях и плодах растений. Заболевание антракнозом преимущественно встречается у зерновых, плодовых культур (люцерна, горох, айва, яблоня, виноград, инжир, грецкий орех, дыня, арбуз, виноград, смородина, малина, миндаль, лен), цитрусовых, чая и др. Повреждает листья, плоды, ветки и корневые части растения. Листья и бутоны опадают, качество плодов резко снижается. На зараженном антракнозом листе появляются круглые коричневые пятна с темной каймой, а поверхность пятна, появившегося на стебле и плодах, покрывается вогнутым розоватым порошком, который затем растрескивается и образует ранку. Возбудитель летом развивается в виде конидий, его споры передаются через поврежденные семена, растительные остатки, распространяются водой или насекомыми, реже ветром. Антракноз свирепствует в годы, когда лето влажное. Споры этого гриба хорошо развиваются во влажном воздухе и при температуре 20—24°, их развитие замедляется при достижении температуры 28—30°. Заболевание антракноз очень опасно для дынь и арбузов. У зараженных антракнозом молодых побегов, листьев, стеблей и плодов рисовых культур повреждаются корневые каналы, семенные коробочки и надземные части бобовых культур. Антракноз на виноградниках также наносит большой ущерб народному хозяйству. Повреждаются листья, плоды и стебли винограда. На листьях появляются крупные бурые пятна, а на плодах – бурые пятна. Заболевание винограда антракнозом чаще встречается в Средней Азии и Закавказье. Антракноз хлопчатника встречается в Европе, Азии, Африке, Центральной и Южной Америке, Австралии и Океании. В Узбекистане не встречается и считается карантинным объектом.