Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madraximova tomonidan fakultetlar faoliyati o‘rganildi. Xususan, rektor Filologiya va san’at hamda Xorijiy filologiya fakultetlarida bo‘lib, o‘quv jarayonining bugungi holati bilan yaqindan tanishdi. Jarayon davomida o‘quv auditoriyalarning moddiy-texnik bazasi ko‘zdan kechirildi.
Shuningdek, kafedralarda professor-o‘qituvchilar bilan bevosita muloqot qildi. Kafedralar ilmiy salohiyatini yanada oshirish borasida to‘xtalib, bu borada professor-o`qituvchilarni hamisha qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanligini bildirdi. Rektor dars jarayonlarini ham kuzatdi, talabalar bilan suhbatda bo‘ldi. Yoshlarning fikr-mulohazalari, taklif va tashabbuslari tinglab, ularni qo‘llab-quvvatladi.
Filologiya va san'at fakultetida tashkil etilgan “Fakultet tarixi muzeyi”ni alohida eʼtirof etib, barcha fakultetlarda ushbu tajribani ommalashtirish lozimligini ta’kidladi.
Shuningdek, rektor Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakultetida ham boʻldi. Ushbu fakultetning sport zallari, o‘quv xonalari va moddiy-texnik bazasi atroflicha ko‘zdan kechirildi. Rektor kafedralardagi professor-o‘qituvchilarning sport sohasidagi faoliyati bilan birga ilmiy salohiyatini oshirish bo’yicha qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini qayd etdi. Sport zallarida mashg‘ulotlarda ishtirok etayotgan talabalar bilan suhbatda boʻldi. Shu bilan birga, fakultetdagi ta’mirtalab joylarni tezkorlik bilan bartaraf etish bo‘yicha mas’ullarga tegishli topshiriqlar berildi. Sport jarayonlarini sifatli tashkil etish, talabalar uchun qulay sharoit yaratishga alohida e’tibor qaratishni topshirdi.

The Rector of Urgench State University, Feruza Madrakhimova, reviewed the activities of the faculties. In particular, she visited the Faculties of Philology and Arts as well as Foreign Philology, where she closely examined the current state of the educational process. During the visit, the material and technical base of the classrooms was inspected.
She also held direct meetings with the faculty members of the departments. Special attention was given to enhancing the scientific capacity of the departments, and the rector expressed her readiness to continuously support the teaching staff in this regard. She also observed classes and spoke with students, listening to their opinions, suggestions, and initiatives, and expressed her support.
The rector particularly acknowledged the “Faculty History Museum” established at the Faculty of Philology and Arts, emphasizing the importance of expanding this experience to other faculties.
In addition, the rector visited the Faculty of Sports Activities, Pedagogy and Psychology. The sports halls, classrooms, and material and technical facilities of the faculty were thoroughly inspected. The rector noted her readiness to support the development of the scientific capacity of the teaching staff alongside their activities in the field of sports. She also interacted with students participating in sports activities. Furthermore, responsible staff were instructed to promptly address areas in need of repair. Special emphasis was placed on ensuring high-quality organization of sports activities and creating comfortable conditions for students.