Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri, Tashkiliy qo‘mita raisi I.Abdurahmonov boshchiligida 2023-yil 8-iyun kunidagi “Universiada” sport musobaqalarining Respublika final bosqichi yakuni bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilish bayoniga muvofiq, “Universiada” sport musobaqalarining Respublika final bosqichi umumjamoa hisobidagi yakuniy natijalari e’lon qilindi.
Unga ko‘ra, Xorazm viloyati sharafini himoya qilgan Urganch davlat universitetining sportchi talabalari faxrli 2-o‘rinni qo‘lga kiritishdi.
G‘olib va sovrindorlarga “Prezident sovg‘asi”ni topshirish marosimi shu yilning 15-iyun kuni o‘tkaziladi.
Ushbu yuksak g‘alaba bilan butun universitetimiz jamoasini, sportchi talabalarimiz va ularning murabbiylarini chin dildan qutlaymiz.

The final results of Universiade sports competitions were announced
According to the minutes of the meeting held on June 8, 2023 at the end of the Republican final round of the Universiade sports competitions under the leadership of the Minister of Higher Education, Science and Innovations, Chairman of the Organizing Committee I. Abdurakhmanov, "Universiade" the final results of the Republican final round of sports competitions in the general account were announced.
According to him, the athlete students of Urganch State University, who defended the honor of Khorezm region, won the proud 2nd place.
The ceremony of presenting the "President's gift" to the winners and prize-winners will be held on June 15 of this year.
We sincerely congratulate the entire team of our university, our student-athletes and their coaches with this great victory.