Oliy ta’lim va mahalla hamkorligi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi majlisining 2024-yil 26-iyundagi 15-son bayonnomasining  16 va 17-bandlarida belgilangan vazifalarning ijrosini ta’minlash bo‘yicha universitet tizimida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash yo‘nalishida olib borilayotgan ishlardan keng jamoatchilikni xabardor qilish maqsadida bugun Urganch davlat universiteti Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi tomonidan Urganch shahar “Ma’rifat” mahallasining faollari va nuroniylar ishtirokida davra suhbati o‘tkazildi.
Unda bo‘lim boshlig‘i X.Shixova oliygohda korrupsion holatlarni oldini olish borasida amalga oshirilayatogan ishlar to'g'risida ma'lumotlar berib, universitetda tahsil olayotgan yoshlarni vaqtini mazmunli o‘tkazish, o‘quv jarayonlarida akademik korrupsiya ko‘rinishlariga murosasiz bo‘lishga chorladi.

Сотрудничество высшего образования и местного сообщества
С целью информирования широкой общественности о проводимой работе по обеспечению прозрачности и открытости в университетской системе в соответствии с задачами, установленными пунктами 16 и 17 протокола заседания Национального совета по борьбе с коррупцией Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 26 июня 2024 года, сегодня в Узбекистанском государственном университете был проведен круглый стол, организованный отделом мониторинга соблюдения норм по борьбе с коррупцией университета. В мероприятии приняли участие активисты и пожилые жители махалли «Маарифат» города Ургенч.
Во время мероприятия руководитель отдела Х. Шихова предоставила информацию о мерах, предпринимаемых для предотвращения коррупционных случаев в университете, и призвала студентов эффективно использовать свое время, а также быть непримиримыми в борьбе с академической коррупцией в учебном процессе.