Korrupsiyaga qarshi kurashish – davlat va jamiyat yangilanishida muhim omil
✅Bugun, 28-noyabr kuni Urganch davlat universitetida “9-dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni” munosabati bilan viloyatda joylashgan oliy ta'lim muassasalarida korrupsiyaga qarshi kurashish yo'nalishidagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqish yuzasidan Korrupsiyaga qarshi kurashish Xorazm viloyati hududiy Kengashi bilan hamkorlikda “Korrupsiyaga qarshi kurashish – davlat va jamiyat yangilanishida muhim omil” mavzusida universitet talaba-yoshlari ishtirokida targ'ibot-tashviqot uchrashuvi o'tkazildi.
Unda Korrupsiyaga qarshi kurashish Xorazm viloyati hududiy Kengashi mas’ul xodimi P.Ro’ziboyev, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi Korrupsiyaga qarshi kurashish bo’limi mas’ul xodimi B.Qobulov hamda viloyat IIB Korrupsiya va iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish bo’limi xodimi X.Rajabovlar ishtirok etib, talabalar bilan mavzu yuzasidan suhbat olib borishdi.

Fighting Corruption – A Key Factor in the Renewal of the State and Society
Today, on November 28, at Urgench State University, an awareness-raising meeting was held with the participation of university students on the topic “Fighting Corruption – A Key Factor in the Renewal of the State and Society” in connection with the International Anti-Corruption Day on December 9. The meeting aimed to take the anti-corruption efforts in higher education institutions in the region to the next level. The event was organized in collaboration with the Anti-Corruption Council of Khorezm region.
The meeting was attended by P. Ro'ziyev, the responsible officer of the Anti-Corruption Council of Khorezm region, B. Qobulov, the responsible officer of the Anti-Corruption Department of the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation in Khorezm, and X. Rajabov, an officer of the Anti-Corruption and Economic Crime Department of the regional police, who held a conversation with students on the topic.
During the meeting, information was provided on the penalties for corruption-related offenses, and answers were given to questions raised by the students.