????Ayni paytda Urganch davlat universitetida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2017-yil 22-maydagi 304-sonli qarori, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 21-avgustdagi 319- sonli buyrug’iga asosan 2025-o'quv yilida oliy ta’limdan keyingi ta’lim tayanch doktoranturada o‘qish uchun kirish imtihonlari o’tkazilmoqda.
????Imtihon jarayonlari belgilangan grafik asosida Ilmiy ishlar va innosvatsiya boʻyicha prorektor Z.Ibragimov boshchiligidagi komissiya a'zolari hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi ishtirokida kuzatuv kameralari bilan adolatli va shaffof tashkil etilmoqda.
2025-o'quv yili uchun ajratilgan 27 ta ixtisoslik boʻyicha jami 49 oʻringa 111 nafar talabgor imtihon jarayonlarida qatnashmoqda.

Экзамены по послевузовскому образованию (докторантура) проводятся.
В настоящее время в Ургенчском государственном университете, в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №304 от 22 мая 2017 года «Меры по дальнейшему совершенствованию системы послевузовского образования» и приказом Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан №319 от 21 августа 2024 года, проводятся вступительные экзамены на программу докторантуры для учебного года 2025.
Процесс экзаменов организован справедливо и прозрачно с участием членов комиссии под председательством проректора по научной работе и инновациям З. Ибрагимова и отдела по борьбе с коррупцией «Комплаенс-мониторинг», с использованием камер наблюдения, согласно установленному графику.
В экзаменах участвуют 111 абитуриентов, которые претендуют на 49 мест по 27 специальностям, выделенным на 2025 учебный год.