Urganch davlat universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi o‘qituvchisi Bobojonov.O “Tolni chet el navlarini introduksiya qilish” mavzusida ilmiy-nazariy seminari
Introduksiya (lotincha: introductio — joriy qilish), oʻsimliklar introduksiyasi — turli oʻsimliklar turlari va navlarini oʻz tabiiy arealidan ilgari uchramagan hududlarga koʻchirish (jalb etish). „Introduksiya“ tushunchasi 19-asrning 2-yarmidan buyon qoʻllanib kelinmoqda. Oʻsimliklar introduksiyasi nazariyasini shveysariyalik botanik Augustin Pyramus de Candolle 1855-yilda asoslab bergan. Nikolay Vavilov oʻzi yaratgan madaniy oʻsimliklarning kelib chiqish markazlari nazariyasi asosida 1920-yilda introduksiyaning ilmiy asoslarini ishlab chiqdi. Hozir deyarli barcha qitʼalarda yetishtirilayotgan madaniy oʻsimliklarning koʻpchiligi turli geografik oʻlkalardan tarqalgan, „koʻchirib keltirilgan“ oʻsimliklar hisoblanadi. 16—17-asrlarda Amerikadan Yevropaga makkajoʻxori, kartoshka, kungaboqar, pomidor, tamaki va boshqa tarqalgan boʻlsa, 17-asrdan boshlab Shimoliy Amerikada Yevropadan keltirilgan olxoʻri, olma, nok, kashtan va boshqa oʻstirildi, Avstraliyada makkajoʻxori, qovoq, zaytun, uzum, sitruslar paydo boʻldi.

Бобожонов О., преподаватель кафедры плодоовощной деятельности Ургенчского государственного университета, провел научно-теоретический семинар на тему «Интродукция зарубежных сортов ивы».
Интродукция (лат. introductio — внедрять), интродукция растений — перемещение (привлечение) различных видов и сортов растений из естественного ареала в места, где они ранее не встречались. Понятие «интродукция» используется со второй половины XIX века. Теорию интродукции растений основал швейцарский ботаник Огюстен Пирам де Кандоль в 1855 году. Научную основу интродукции Николай Вавилов разработал в 1920 году на основе теории центров происхождения культурных растений. Большинство культурных растений, выращиваемых практически на всех континентах, представляют собой «пересаженные» растения, распространившиеся из разных географических зон. В 16-17 веках из Америки в Европу распространились кукуруза, картофель, подсолнечник, томаты, табак и др., а с 17 века в Северной Америке выращивали привезенные из Европы сливы, яблоки, груши, каштаны и др. а в Австралии появились кукуруза, тыквы, оливки, виноград и цитрусовые.