Kimyo kafedra dotsenti Jumaniyazova Muqaddas Egamberdiyevnaning “Koordinirlangan tioamidli ligandlarning kimyoviy oʻzgarishlari” mavzusidagi ilmiy nazariy seminari bo'lib o'tdi.
Urganch davlat universiteti Tabiiy va qishloq xo'jaligi fanlari  fakulteti "Kimyo" kafedrasida 2025-yil 29-yanvar kuni navbatdagi ilmiy-nazariy seminar bo'lib oʻtdi. Unda Kimyo kafedrasi dotsenti Jumaniyazova Muqaddas Egamberdiyevnaning “Koordinirlangan tioamidli ligandlarning kimyoviy  oʻzgarishlari” mavzusidagi ilmiy nazariy seminari tinglandi. Seminarda Kimyo kafedrasining ko'plab a'zolari ishtirok qilishdilar, hamda seminar mavzusiga oid savollar berdilar. Seminar munozaralarga boy bo'ldi va yakuniy xulosalar chiqarildi.

A scientific theoretical seminar on the topic “Chemical transformations of coordinated thioamide ligands” was held by the associate professor of the Department of Chemistry, Jumaniyazova Muqaddas Egamberdievna.
The next scientific and theoretical seminar was held on January 29, 2025, at the Department of Chemistry, Faculty of Natural and Agricultural Sciences, Urgench State University. The scientific theoretical seminar on the topic “Chemical transformations of coordinated thioamide ligands” by the associate professor of the Department of Chemistry, Jumaniyazova Muqaddas Egamberdievna was listened to. Many members of the Department of Chemistry participated in the seminar and asked questions related to the topic of the seminar. The seminar was rich in discussions and final conclusions were drawn.