Bugun O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurorining birinchi o‘rinbosari Baxriddin Valiyev Urganch davlat universitetida bo’lib, tashrifi davomida universitetda “Xavfsiz hudud – xavfsiz muhit” konsepsiyasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan tayyorlangan taqdimot bilan tanishdi.
Taqdimotda universitet rektori Feruza Madrahimova hamda universitet profilaktika inspektorlari tomonidan OTMda jamoat xavfsizligini ta’minlash, huquqbuzarliklarning oldini olish hamda profilaktik ishlarni samarali tashkil etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan tizimli chora-tadbirlar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Universitet hududida faoliyat yuritayotgan videokuzatuv tizimlari, Face ID kameralari, turniketlar, kirish-nazorat postlari, TTJ va ijara xonadonlarida istiqomat qilayotgan talabalar bilan olib borilayotgan profilaktik ishlar, shuningdek, "Qalqon" jamoatchilik guruhi, tyutorlar, profilaktika inspektorlari, psixologlar va tarbiyachi-pedagoglarning hamkorlikdagi faoliyati samarali yo’lga qo’yilgan.

Today, first deputy prosecutor General of the Republic of Uzbekistan Baxriddin Valiyev visited Urgench State University. During his visit, he reviewed a presentation on the work being carried out at the university within the framework of the “Safe territory – safe environment” concept.
During the presentation, rector of the university Feruza Madrahimova and the university’s prevention inspectors provided detailed information on the systematic measures being implemented to ensure public safety, prevent offences, and effectively organize preventive work at the university.
The university has effectively established the operation of video surveillance systems, Face ID cameras, turnstiles, and access-control checkpoints. Preventive work is also being systematically carried out with students residing in dormitories and rented accommodation. In addition, effective cooperation has been established among the “Qalqon” public group, tutors, prevention inspectors, psychologists, and educational staff.