Bugun qadimiy Xivaning Ichan qal’a majmuasida an’anaviy “Qovun sayli – 2026” festivali boshlandi. Milliy qadriyatlar, qadimiy an’analar va zamonaviy yondashuvlarni o‘zida mujassam etgan ushbu yirik madaniy tadbirda Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti ham o‘zining alohida pavilyoni bilan faol ishtirok etmoqda.
Universitet pavilyoni milliylik va zamonaviylik uyg‘unligida tashkil etilib, unda olimlarning ko‘p yillik ilmiy izlanishlari hamda amaliy tadqiqotlari natijasida qovunni qayta ishlash orqali yaratilgan 100 dan ortiq turdagi noyob mahsulotlar, innovatsion va ijodiy ishlanmalar namoyish etilmoqda. Ko‘rgazmaga qo‘yilgan mahsulotlar ilm-fan yutuqlarini amaliyotga tatbiq etish borasidagi izlanishlarning amaliy ifodasidir.
Festival davomida Urganch davlat universiteti pavilyoni mahalliy va xorijiy mehmonlarning alohida e’tiborini tortmoqda. Mahsulotlarning o‘ziga xos ta’mi, sifati va tayyorlanish texnologiyasi, ayniqsa, xorijlik sayyohlarda katta qiziqish uyg‘otib, ularning e’tirofiga sazovor bo‘lmoqda.
Festival doirasida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Sardor Rajabov Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madrahimova hamrohligida universitet pavilyoniga tashrif buyurdi. Mehmonlar olimlar tomonidan yaratilgan innovatsion mahsulotlar, ilmiy ishlanmalar va ko‘rgazma ekspozitsiyalari bilan yaqindan tanishdilar.
“Qovun sayli – 2026” festivali Urganch davlat universiteti uchun nafaqat ilmiy va innovatsion salohiyatini keng jamoatchilikka namoyish etish, balki milliy an’analarni ilm-fan yutuqlari bilan uyg‘unlashtirish, hududning boy tabiiy resurslaridan samarali foydalanishga qaratilgan yangi g‘oya va ishlanmalarni targ‘ib etish uchun ham muhim maydon bo‘lib xizmat qilmoqda.

В Ичан-кале начался традиционный фестиваль "Ковун сайли"!
Сегодня в древнем комплексе Ичан-кала в Хиве начался традиционный фестиваль «Ковун сайли – 2026». В этом крупном культурном мероприятии, объединяющем национальные ценности, многовековые традиции и современные подходы, Ургенчский государственный университет имени Абу Райхана Беруни также принимает активное участие, представив свой отдельный павильон.
Павильон университета оформлен в гармоничном сочетании национальных традиций и современности. Здесь представлены более 100 видов уникальной продукции, инновационных и творческих разработок, созданных путем переработки дыни в результате многолетних научных исследований и прикладных разработок ученых университета. Представленная на выставке продукция является практическим результатом работы по внедрению достижений науки в практику.
В ходе фестиваля павильон Ургенчского государственного университета привлекает особое внимание как местных, так и зарубежных гостей. Уникальный вкус, качество и технологии производства продукции вызывают большой интерес, особенно у иностранных туристов, и получают их высокую оценку.
В рамках фестиваля павильон университета посетил первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Сардор Раджабов в сопровождении ректора Ургенчского государственного университета Ферузы Мадрахимовой. Гости подробно ознакомились с инновационной продукцией, научными разработками и выставочными экспозициями, созданными учеными университета.
Фестиваль «Ковун сайли – 2026» служит для Ургенчского государственного университета важной площадкой не только для демонстрации широкой общественности своего научного и инновационного потенциала, но и для продвижения новых идей и разработок, направленных на сочетание национальных традиций с достижениями науки и эффективное использование богатых природных ресурсов региона.