Bugun qadimiy Xivaning Ichan qal’a majmuasida an’anaviy “Qovun sayli – 2026” festivali boshlandi. Milliy qadriyatlar, qadimiy an’analar va zamonaviy yondashuvlarni o‘zida mujassam etgan ushbu yirik madaniy tadbirda Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti ham o‘zining alohida pavilyoni bilan faol ishtirok etmoqda.
Universitet pavilyoni milliylik va zamonaviylik uyg‘unligida tashkil etilib, unda olimlarning ko‘p yillik ilmiy izlanishlari hamda amaliy tadqiqotlari natijasida qovunni qayta ishlash orqali yaratilgan 100 dan ortiq turdagi noyob mahsulotlar, innovatsion va ijodiy ishlanmalar namoyish etilmoqda. Ko‘rgazmaga qo‘yilgan mahsulotlar ilm-fan yutuqlarini amaliyotga tatbiq etish borasidagi izlanishlarning amaliy ifodasidir.
Festival davomida Urganch davlat universiteti pavilyoni mahalliy va xorijiy mehmonlarning alohida e’tiborini tortmoqda. Mahsulotlarning o‘ziga xos ta’mi, sifati va tayyorlanish texnologiyasi, ayniqsa, xorijlik sayyohlarda katta qiziqish uyg‘otib, ularning e’tirofiga sazovor bo‘lmoqda.
Festival doirasida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Sardor Rajabov Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madrahimova hamrohligida universitet pavilyoniga tashrif buyurdi. Mehmonlar olimlar tomonidan yaratilgan innovatsion mahsulotlar, ilmiy ishlanmalar va ko‘rgazma ekspozitsiyalari bilan yaqindan tanishdilar.
“Qovun sayli – 2026” festivali Urganch davlat universiteti uchun nafaqat ilmiy va innovatsion salohiyatini keng jamoatchilikka namoyish etish, balki milliy an’analarni ilm-fan yutuqlari bilan uyg‘unlashtirish, hududning boy tabiiy resurslaridan samarali foydalanishga qaratilgan yangi g‘oya va ishlanmalarni targ‘ib etish uchun ham muhim maydon bo‘lib xizmat qilmoqda.

Today, the traditional “Kavun sayli – 2026” festival began at the historic Ichan-kala complex in Khiva. Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni is also actively participating in this major cultural event, which brings together national values, centuries-old traditions, and modern approaches, with its own dedicated pavilion.
The University pavilion has been designed to reflect a harmonious blend of national traditions and modernity. It showcases more than 100 types of unique products, innovative developments, and creative works produced through melon processing as a result of many years of scientific research and applied studies conducted by the University’s scholars. The products on display are a practical reflection of efforts to apply scientific achievements in practice.
Throughout the festival, the Urgench State University pavilion is attracting particular attention from both local and international visitors. The distinctive taste, quality, and production technologies of the products have generated considerable interest, especially among foreign tourists, and have received high appreciation.
As part of the festival, first deputy minister of Higher education, science and innovation Sardor Rajabov, accompanied by rector of Urgench State University Feruza Madrahimova, visited the University pavilion. The guests closely examined the innovative products, scientific developments, and exhibition displays created by the University’s scholars.
The “Kavun sayli – 2026” festival serves as an important platform for Urgench State University not only to showcase its scientific and innovative potential to the wider public, but also to promote new ideas and developments aimed at combining national traditions with scientific achievements and making effective use of the region’s rich natural resources.