Ma’lumotlar uzatish tarmoqlari va tizimlari kafedrasi tarixi
Ma’lumotlar uzatish tarmoqlari va tizimlari kafedrasi 2025-yilning sentyabr oyida Urganch Davlat Universiteti Telekommunikatsiya texnologiyalari fakulteti tarkibida tashkil etilgan. Kafedra mudiri vazifasiga t.f.f.d., PhD, dotsent Matyokubov O‘tkir Karimovich tayinlangan. Hozirda 2026-yilning 18-mayidan boshlab Matqurbanov To'lqin Alimboyevich kafedra mudiri lavozimiga tayinlangan. Kafedra faoliyatining dastlabki davrini 15 nafar malakali professor-o‘qituvchilar bilan boshladi, shundan 3 nafar professor-o‘qituvchi ilmiy daraja va unvonga ega. Shu bilan birgalikda kafedra professor-o‘qituvchilarining 3 nafari (Yuldashov Davronbek Rustam o‘g‘li, Atajonov Furqat Ikromboy o‘g‘li, Matqurbanov To‘lqin Alimboyevich) TOP-500 universitetlar qatoriga kiruvchi Novosibirsk Davlat Texnika Universitetida magistratura va aspiranturani tugatgan bo‘lsa yana 1 nafar professor-o‘qituvchi (Palvanov Shuhrat G'ayrat o‘g‘li) TOP-500 universitetlar qatoriga kiruvchi Klagenfurt universitetini tugatgan.
Kafedra professor-o‘qituvchilarining 1 nafari “Oliy ta’lim a’lochisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan bo‘lsa, 2 nafari oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining tashakkurnomasi bilan taqdirlangan.  5 nafar professor-o‘qituvchi IELTS xorijiy til bilish sertifikatiga ega va xorijiy tilda dars mashg’ulotlarini olib borishadi.
Hozirda kafedramizda quyidagi bakalavr va magistrlar tayyorlanib kelinmoqda
Bakalavr:
•        60611400-Pochta aloqasi texnologiyasi
•        60611300-Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida kasb ta'limi
•        60320400-Kutubxona axborot faoliyati
Magistr:
•        70610606 – Fotonika va optik aloqa
Xalaqaro grandlar, xorijiy oliygohlarda malaka oshirish
Kafedra INMACOM (O‘zbekistonda telekommunikatsiya mehnat bozori talablarini qondirish uchun fotonika va optik aloqa yo‘nalishida magistrlar tayyorlash dasturi) dasturi a’zosi hisoblanadi. Ushbu dastur asosida 70610606 – Fotonika va optik aloqa yo‘nalishida magistratura mutaxassisligi ochilib mutaxassislar tayyorlab kelinmoqda. Kafedra a’zolari xorijiy ta’lim grantlari asosida ilmiy izlanishlar olib bordilar, nufuzli oliygohlarda malakalarini oshirganlar.
Xususan, 2021 yildan buyon turli xorijiy grantlar doirasida O‘.K.Matyokubov, Sh.H.Ismoilovlar Italiya, Belgiya, Rossiya, Hindiston, Xitoy, Janubiy Koreya davlatlarida va nufuzli oliygoh va markazlarda axborot- kommunikatsion texnologiyalari bo‘yicha malakalarini oshirib keldilar va ta’lim jarayoniga tadbiq qildilar. Shu bilan birgalikda professor-o‘qituvchilarning 1 nafari Avstriyada va 3 nafari Rossiyaning nufuzli universitetlari ta’lim dasturlari asosida malakasini oshirishgan.
Kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan tayyorlangan darslik, adabiyot, monografiya va o‘quv qo‘llanmalar
Darslik: Radiotexnik qurilmalarining ishonchliligi (O‘.K.Matyokubov), ….
Monografiya: Mobil aloqa tizimlari ishonchliligini baholash model va algoritmlari (O‘.K.Matyokubov), ….
O‘quv qo‘llanma: Infokommunikatsiya tizimlari elektr ta’minoti (O‘.K.Matyokubov), ….
O'quv qo'llanma: Elektronika va sxemalar (V.A.Kuchkarov)
Darslik: “Latex ga kirish” (M.R.Allaberganova), …..
Darslik: “Ijodiy ta’lim”  (U.A.Madaminov), (M.R.Allaberganova)
O‘quv qo’llanma: “Latex ga kirish” (M.R.Allaberganova)
O‘quv qo’llanma:: “O’quv reja, baho va baholash” (M.R.Allaberganova), …
O‘quv qo’llanma:: “Ta’lim nazariyasi” (M.R.Allaberganova), …
O‘quv qo’llanma:: “Teaching teory” (M.R.Allaberganova), …
O‘quv qo’llanma:: “Теория обучения” (M.R.Allaberganova), ….
Monografiya: “Дастурий қобиқ яратиш ва таълимда фойдаланиш методикаси” (M.R.Allaberganova).
Kafedrada bajarilgan ilmiy-tadqiqot ishlari va dissertatsiyalar
Kaferdada hozirga qadar bir qancha kafedra professor-o‘qituvchilari nomzodlik PhD, dissertatsiyalarini himoya qilishdi. 2021-yil kafedra mudiri Matyokubov O‘tkir Karimovich Toshkent axborot texnologiyalari universitetida 05.04.02 – Radiotexnika, radionavigatsiya, radiolokatsiya va televideniye tizimlari va qurilmalari. Mobil, tola-optik aloqa tizimlari ixtisosligi bo‘yicha “Mobil aloqa tizimlari ishonchliligini baholash model va algoritmlarini ishlab chiqish” mavzusida texnika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasini himoya qilgan. 2024-yilda kafedra dotsenti Madaminov Uktamjon Ataxanovich 13.00.06 - “Raqamli ta’lim nazariyasi va metodikasi” (pedagogika fanlari) ixtisosligi bo‘yicha “Elektron ta’lim muhitida fanlarni mobil ilovalar yaratish asosida o‘qitish metodikasini takomillashtirish (“Wyeb dasturlashga kirish” fani misolida)” mavzusidagi pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) darajasini olish uchun dissertatsiya himoyasini qilgan. Kafedra dotsenti Ismoilov Shukurulloh Habibullo o‘g‘li “Qo‘rg’oshin valframati kristallarida nuqsonlar, radiolyuminessensiya elektron g’alayonlari” mavzusi bo‘yicha dissertatsiya himoyasini o‘tkazib fizika-matematika fanlari bo‘yicha fan nomzodi darajasiga ega bo‘lgan.
Kafedra katta o‘qituvchilari M.Allaberganova pedagogika yo‘nalishida “Raqamli transformatsiya sharoitida bo‘lajak muhandislarning tayanch kompetensiyalarini smart ta’lim platformasi asosida shakllantirish metodikasini takomillashtirish” mavzusida va T.Matkurbanov texnika yo‘nalishida “Katta maydonlarni monitoring ma’lumotlarini yig’ishda Uchuvchisiz uchish apparatlarining effektiv marshrutini qurish” mavzusida ilmiy tadqiqot ishlarini olib bormoqda.
Shu bilan birgalikda quyidagi mavzular doirasida ilmiy tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
- Zamonaviy telekommunikatsiya tarmoqlarida marshrutlashning yangi metodlari tahlili;
-Tibbiy tasvirlar asosida qaror qabul qilishga ko‘maklashish tizimlarini ishlab chiqish algoritmlari va dasturiy majmuasi;
- Aloqa tizimlari ishonchliligini baholash uslubiyatlari;
- Optik tolalar va nanofotonik to‘lqin o‘tkazgichlarning ulanish jarayonlarini modellashtirish;
- Virtual qurilmalar texnologiyasini radioelektronika va aloqa tizimlaridagi signallarni sinchkovlik bilan o‘rganish uchun qo‘llash;

История кафедры «Сети и системы передачи данных»
Кафедра «Сети и системы передачи данных» была создана в сентябре 2025 года в составе факультета телекоммуникационных технологий Ургенчского государственного университета.
На должность заведующего кафедрой был назначен т.ф.ф.д., PhD, доцент Матёкубов Уткир Каримович. В настоящее время, с 18 мая 2026 года, заведующим отделом назначен Маткурбанов Толкин Алимбоевич.
Свою деятельность кафедра начала с 15 квалифицированными преподавателями, из которых 3 имеют учёные степени и звания.
Кроме того, 3 преподавателя кафедры (Юлдашов Давронбек Рустамович, Атажонов Фуркат Икромович, Маткурбанов Тулкин Алимбоевич) окончили магистратуру и аспирантуру Новосибирского государственного технического университета, входящего в список TOP-500 мировых университетов, а ещё один преподаватель (Палванов Шухрат Гайратович) является выпускником Клагенфуртского университета (Австрия), также входящего в TOP-500.
Один преподаватель кафедры награждён нагрудным знаком «Отличник высшего образования», двое удостоены благодарностей Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан.
Пять преподавателей кафедры имеют международные сертификаты IELTS и ведут занятия на иностранном языке.
Подготовка кадров
В настоящее время кафедра осуществляет подготовку бакалавров и магистров по следующим направлениям:
Бакалавриат:
• 60611400 – Технология почтовой связи
• 60611300 – Профессиональное образование в области информационно-коммуникационных технологий
• 60320400 – Библиотечно-информационная деятельность
Магистратура:
• 70610606 – Фотоника и оптическая связь
Международные гранты и повышение квалификации
Кафедра является участником программы INMACOM (Innovative Master’s Program in Photonics and Optical Communications to Meet the Needs of the Telecommunications Labour Market in Uzbekistan).
В рамках данной программы открыта магистратура по направлению 70610606 – «Фотоника и оптическая связь», где ведётся подготовка специалистов.
Преподаватели кафедры активно участвуют в международных образовательных грантах и проходят стажировки в ведущих зарубежных университетах.
С 2021 года О.К. Матёкубов и Ш.Х. Исмоилов проходили повышение квалификации и проводили научные исследования в Италии, Бельгии, России, Индии, Китае, Южной Корее и других странах, внедряя полученные знания в образовательный процесс.
Кроме того, один преподаватель прошёл стажировку в Австрии, а трое — в ведущих университетах России.
Учебные и научные издания кафедры
Учебник: Надёжность радиотехнических устройств (У.К. Матёкубов)
Монография: Модели и алгоритмы оценки надёжности мобильных систем связи (У.К. Матёкубов)
Учебное пособие: Электропитание инфокоммуникационных систем (У.К. Матёкубов)
Учебное пособие: Электроника и схемотехника (В.А. Кучкаров)
чебник: «Введение в LaTeX» (М.Р. Аллаберганова), …
Учебник: «Творческое обучение» (У.А. Мадаминов), (М.Р. Аллаберганова)
Учебное пособие: «Введение в LaTeX» (М.Р. Аллаберганова)
Учебное пособие: «Учебный план, оценка и оценивание» (М.Р. Аллаберганова), …
Учебное пособие: «Теория обучения» (М.Р. Аллаберганова), …
Учебное пособие: «Teaching Theory» (М.Р. Аллаберганова), …
Монография: «Методика создания программной оболочки и её использования в обучении» (М.Р. Аллаберганова).
Научно-исследовательская деятельность и диссертации кафедры
На кафедре «Сети и системы передачи данных» на сегодняшний день выполнен ряд научно-исследовательских работ и защищены диссертации преподавателей.
В 2021 году заведующий кафедрой, т.ф.ф.д., PhD, доцент Матёкубов Уткир Каримович, в Ташкентском университете информационных технологий защитил диссертацию на соискание степени доктора философии (PhD) по техническим наукам по специальности 05.04.02 – Радиотехника, радионавигация, радиолокация и телевизионные системы и устройства. Мобильные и волоконно-оптические системы связи на тему:
«Разработка моделей и алгоритмов оценки надёжности мобильных систем связи».
В 2024 году доцент кафедры Мадаминов Уктамжон Атаханович защитил диссертацию на соискание степени PhD по педагогическим наукам по специальности 13.00.06 – Теория и методика цифрового образования на тему:
«Совершенствование методики преподавания дисциплин в электронной образовательной среде на основе разработки мобильных приложений (на примере предмета “Введение в веб-программирование”)».
Доцент кафедры Исмоилов Шукуроллох Хабибуллоевич защитил диссертацию на тему:
«Дефекты и электронные возбуждения радиолюминесценции в кристаллах вольфрамата свинца»
и получил учёную степень кандидата физико-математических наук.
Старшие преподаватели кафедры также ведут активные исследования:
• М.Аллаберганова – по теме «Совершенствование методики формирования базовых компетенций будущих инженеров на основе смарт-образовательных платформ в условиях цифровой трансформации» (направление педагогика).
• Т. Маткурбанов – по теме «Построение эффективных маршрутов беспилотных летательных аппаратов для сбора данных мониторинга больших территорий» (направление техника).
Кроме того, на кафедре ведутся исследования по следующим направлениям:
• Анализ новых методов маршрутизации в современных телекоммуникационных сетях;
• Разработка алгоритмов и программных комплексов систем поддержки принятия решений на основе медицинских изображений;
• Методология оценки надёжности систем связи;
• Моделирование процессов соединения оптических волокон и нанофотонных волноводов;
• Применение технологий виртуальных приборов для детального анализа сигналов в радиоэлектронных и коммуникационных системах;
• Исследование и разработка мощного многоступенчатого микроволнового аттенюатора;
• Методы применения геоинформационных технологий для оптимизации размещения мобильных коммуникационных устройств.